Ömrünüzü kısaltacak 8 genel alışkanlık

Herkes sağlıklı ve uzun bir ömür ister ama bunu sağlamak için yapmaları gereken şeyleri de ihmal eder. İşte sizi dilediğiniz gibi bir yaşamdan yoksun bırakacak genel alışkanlıklar:

Ömrünüzü kısaltacak 8 genel alışkanlık


1. Yalnız yaşamak

İnsanların etkileşime ihtiyacı vardır; yaşamlarında sevgi olmalıdır. Stresssiz bir opsiyon olduğu için yalnız yaşamayı tercih edenler aslında mutluluk ve haz duygularını kısıtlar. Sevgi ve samimiyet paylaşmayı bilmeyen insanlar kesinlikle kendi ömürlerinden yemiş olurlar.

 

2. Çok fazla oturmak

Bilgisayar karşısında mı çalışıyorsunuz? Öyleyse arada sırada ayağa kalkıp hareket etmenizin çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Araştırmalara göre günde 11 saatten fazla oturmak ölüm riskini yüzde 40 artırıyor.

 

 

3. Sosyal yaşam eksikliği

Herkesin zaman zaman kendine özel zaman ayırmaya ve sevdiklerinden, arkadaşlarından uzaklaşmaya ihtiyacı olabilir. Ancak sosyal yaşama gerekli zamanı ayırmak ömrün uzamasına sebep olabilir. Uzamış yalnızlık günde 15 sigara içmekle aynı olumsuz sağlık etkilerine sebep olabilir!

 

4. Televizyon izlemeyi sevmek

Günümüzde insanlar yoğun bir iş gününden sonra sıklıkla eve gelip bacaklarını uzatarak televizyon izlemeyi tercih ediyor. Bu alışkanlık diyabet ve hatta kalp rahatsızlıkları yaşamanıza neden olabilir. NY Times’a göre, 25 yaşından sonra televizyon başında geçirilen her bir saat, ömrünüzü 21 dakika kısaltıyor.

 

5. Fazla ara vermek

İşinizden ayrılmak ve bir sene çalışmadan dinlenmek fikri kulağa hoş, hatta sağlıklı gelse de aslında vücudunuz için zararlı. Zihninize iyi geleceği kesin, ancak vücudu fazla dinlendirmek prematüre ölüm riskini yükseltiyor.

 

 

6. Sıkıcı insanlara yardım etmek

İşgücünü artırmak için can sıkıcı meslektaşlarınıza yardımcı olmak ve gelişmelerini sağlamak iyi bir fikir gibi görünebilir ama sebep olacakları stresle nasıl başa çıkacaksınız? Birileri için çaba harcamak güzel bir huy olsa da değecek insanlar için olmasına özen göstermelisiniz.

 

7. Fazla uyumak

Uyku düzeni ile ilgili yapabileceğiniz en büyük hata günde 8 saatten fazla uyumak olacaktır. Vücudunuz için en az uykusuz kalmak kadar zararlıdır.

 

8. Çok fazla egzersiz

Egzersiz yapmak fiziksel ve zihinsel sağlığınız için oldukça faydalı olsa da her şey gibi aşırısı zararlıdır. Yaşam standardınızı yükseltmek için egzersizden fazlasını yapmalı ve vücudunuza aşırı yüklenmekten kaçınmalısınız.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3499

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9310

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2433

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5816

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3731

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön