Feministler sokak isimlerini değiştirdi!

Feministler sokak isimlerini değiştirdi!

Fransa’da feministler, geceyarısı eyleme geçerek birçok sokağın adını, tarihteki önemli kadınların isimleriyle değiştirdi. Hemen ardından Türkiye'den de böyle bir eylem haberi geldi. Ankara’daki feministler de sokaklara kadın özgürlüğünde sembol olmuş kadınların isimlerini verdi.

Fransa’da sokaklara verilen isimlerin yalnızca %2,6’sının kadın ismi olduğuna dikkat çekmek isteyen Osez le feminisme derneği üyeleri, bir gecede Paris’teki 200 sokağın ismini ünlü kadınların isimleriyle değiştirdi.

 

 

Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo, cinsiyet eşitliği konusunda dikkatli bir kadın olarak eylemle ilgili açıklama yayınladı. Belediye sözcüsü Paris’teki sokak isimleri seçilirken buna dikkat edildiğini, Fransa geneline kıyasla Paris’in bu konuda daha eşitlikçi bir tutum sergilediğini söyledi. Fransa genelinde sokakların %97,4’üne erkek adı verilmiş.

 

 

Benzer bir eylem, Türkiye'de de gerçekleşti. Ankaralı feminist kadınların gerçekleştirdiği eylemde, sokaklara Pınar Selek, Özgecan Aslan, Nevin Yıldırım ve kadın hareketi için sembol haline gelmiş kadınların isimleri verildi.

 

 

Sokak isimlerinin yazılı olduğu tabelaların üzerine ünlü kadınların isimlerini yerleştiren aktivist kadınlar, “Neden sadece bu ayrıcalık erkeklere tanınsın ki?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

 

Eylemde ünlü Amerikalı şarkıcı Nina Simone, ilk Fransız pilotlardan Marie Marvingt, Nobel ödüllü yazar Toni Morrison gibi kadınların isimleri kullanıldı.

 

 

 

Türkiye’de ise benzer bir eylem Ankara’da gerçekleştirildi. Nar Kadın Dayanışması Ağı’ndan bir grup feminist kadın, benzer bir gece eylemiyle sokaklara ve kavşaklara yeni isimler taktılar.

 

 

 

Ankara sokaklarına Özgecan Aslan, Pınar Selek ve Nevin Yıldırım gibi kadın hareketini simgeleyen önemli isimler verildi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön