Bu köy sadece kadınlara ait!

Kadın dayanışması köyü: Umoja

Kenya’da erkek şiddetinden kaçan kadınların bir arada yaşadığı Umoja köyüne erkeklerin adım atması yasak.

Kenya’nın başkenti Nairobi’ye 380 km uzakta kurulan Umoja köyünde sadece kadınlar yaşıyor. Umoja, Kenya dilinde “Birlik” anlamına geliyor.

 

Köy, 1990 yılında, kendisi de bir şiddet mağduru olan Rebecca Lolosoli tarafından kuruldu. Hala köyün ‘anası’ kabul edilen Lolosoli, Kenya’da kadın sünneti, tecavüz ve erken yaşta zorla evlendirilme gibi sorunlarla mücadele eden bir aktivist. 1990’da, İngiliz askerleri tarafından tecavüze uğrayan 14 arkadaşıyla birlikte Umoja’yı kurmaya yeltendiklerinde, buna karşı çıkan başka erkekler tarafından da sıkça rahatsız edilmişlerdi.

 

 

Köyde yaşayanlar arasında 16 yaşındayken 80 yaşında bir adamla evlendirilmiş olan bir kadın da var, satılmamak için evden kaçan genç kadınlar da. Her biri bir arada, kadın kadına yaşamayı öğreniyor ve yoğun ataerkil anlayışın hakim olduğu köyleri arkalarında bırakan kadınlar, kendilerine ait bu kadın köyünde her işlerini kendileri görüyorlar.

 

 

25 yıldır köylerinde huzur içinde yaşayan kadınlar, köyü ziyaret eden turistlerden ve kendi ürettiklerini  satarak elde ettikleri gelirle kıt kanaat ama özgür bir yaşam sürüyorlar. Köyde 60 kadın ve 200’e yakın çocuk yaşıyor. Köyün kurucusu Rebecca Lolosoli, kapılarının bütün kadınlara daima açık olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön