Bu yıl ‘Değerlendirme Yılı’

Birleşmiş Milletler bu yılı ‘Değerlendirme Yılı’ olarak ilan etti.

Bu yıl ‘Değerlendirme Yılı’

Türkiye’de STK’ların yaşadığı en büyük sıkıntı mali problemler. İngiltere’de 1 kişi 2,5 STK’ya destek verirken Türkiye’de sadece 27 kişiden birisi 1 STK’yı destekliyor. Birleşmiş Milletler’in de dikkat çektiği üzere, hem daha fazla gönüllü hem de daha fazla destek ve başarılı projelerin yolu İzleme-Değerlendirme yöntemlerinin etkin ve başarılı kullanılmasından geçiyor.

 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV); sivil toplum sürdürülebilirliği ile ilgili farklı görüşlerin paylaşılması amacıyla 14 Mayıs tarihinde II. Nirun Şahingiray Uluslararası Forumu’nu düzenliyor. Vakfın miras bağışçısı Nirun Şahingiray anısına iki yılda bir düzenlenen, Türkiye ve dünyadan konusunda uzman birçok ismin ağırlandığı forumun bu yılki teması “Kâr Amacı Gütmeyen Sektörde İzleme-Değerlendirme” olarak belirlendi.

 

İzleme-değerlendirme konusu (etki değerlendirme, performans değerlendirme, süreç izleme ve değerlendirme vb.) kâr amacı gütmeyen sektörde hem kurumsal sürdürülebilirlik açısından hem de etkin program yönetimi açısından en kritik konular arasında yer alır. Yönetişim, bağışçılık, kaynak geliştirme, iletişim, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi birçok kavram izleme/değerlendirme süreci ile yakından ilişkilidir. Nitekim Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları 2015 yılını değerlendirme yılı olarak ilan etti.

 

Forumun amacı, bu önemli konuyu sivil toplumun ve kâr amacı gütmeyen sektörün gündemine taşımak, konuyu farklı boyutlarıyla tartışma imkânı sunmak, alandaki önemli uzman ve uygulayıcıların deneyimlerini paylaşmalarına fırsat tanımak ve uygulayıcıları alandaki yenilik ve gelişmelerden haberdar etmek için bir platform yaratmaktır.

 

Bu amaçla düzenlenecek NŞ Uluslararası Forumu’na yurtdışından, başta BM Değerlendirme Grubu Başkanı Deborah L. Rugg olmak üzere Prof. Julie Boatright Wilson (Harvard Üniversitesi, JF Kennedy School of Government, Malcolm Wiener Sosyal Politika Merkezi, Harry Kahn Kıdemli Öğretim Üyesi), Dr. Jyotsna Puri (Etki Değerlendirme için Uluslararası Girişim (3ie) Genel Müdür Yardımcısı ve Değerlendirme Bölümü Başkanı, Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi), David Pritchard (Etki Değerlendirme ve Filantropi Danışmanı), Dr. Margaret Hargreaves (Community Science, Kıdemli Ortak), Prof. Nathalie Laidler-Kylander (Harvard Üniversitesi, JF Kennedy School of Government, Kamu Politikası Kıdemli Öğretim Üyesi), Dr. Martin Raiser (Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü) konuşmacı ve panelist olarak katılacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön