Her gün amuda kalkmanız için 5 neden

Kaç yaşında olursanız olun amuda kalkmak vücudunuz için sağlıklı bir egzersiz biçimidir.

Her gün amuda kalkmanız için 5 neden

Amuda kalkmak yeterince değer verilmemiş bir egzersizdir. Bunun en önemli ve tek sebebi, insanların bunu yapamayacaklarını düşünmesidir.

 

Peki amuda kalkmak çok mu önemli? Kaç yaşında olursanız olun amuda kalkmak vücudunuz için sağlıklı bir egzersiz biçimidir.

 

İşte size her gün amuda kalkma hareketini yapmanız için beş gerekli sebep:

 

1. Vücudunuzun üst tarafını güçlendirir

Belli bir süre boyunca baş aşağı durmanız, omuz, kol ve sırt gücü gerektirir. Hatta, yeni başlayanların birkaç saniye geçmeden kollarının titremeye başlaması da çok doğaldır.

 

Güç kazanmak için 5-10 saniye arası üçer set duvara dayalı bir şekilde amuda kalkın. Çalıştıkça vücudunuzun üst kısmının güçlendiğini hissedeceksiniz.

 

2. Dengenizi arttırır

Amuda kalkmayı denediyseniz, gücün yanında iyi bir denge de gerektirdiğiniz bilirsiniz. Amuda kalkmak tüm kaslarınız üzerinde hakimiyet kurmanızı ve düşmemek için küçük ayarlamalar yapmanızı gerektirir. Dengede durmayı hiçbir egzersizin öğretemeyeceği kadar iyi öğretir.

 

3. Neşenizi yerine getirir

Kan basıncı beyninize ani bir şekilde gittiği için beyninizi rahatlatma ve enerji ile doldurma özelliğine sahiptir. Özellikle stresli olduğunuz zamanlarda yapmanız rahatlamanızı sağlar.

 

4. Karın kaslarınızı güçlendirir

Karın kaslarınız için ayrıca zaman harcamanıza gerek kalmaz. Amuda kalkarak, eğlenceli bir şekilde karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

 

5. Kemiklerinizi güçlendirir, nefes almanızı düzenler

Baş aşağı durduğunuz zaman nefes almanız zorlaşır ama düzene girer. Amuda kalmak omurganız için de iyidir. Kollarınızdaki, sırtınızdaki kemikleri güçlendirdiği için sağlıklı bir duruş pozisyonu sağlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön