İşinizde mutlu musunuz?

İşinizde sizi mutlu olmaktan alıkoyan ne? İşinizde ne olsa ya da olmasa mutlu olurdunuz? Sorun, Müjde Özenen cevaplasın.

İşinizde mutlu musunuz?

HTHayat'ın yeni yazarı Müjde Özenen, "İşimle Mutluyum" köşesinde bizimle birlikte. Tanışma yazısına buyrun...

 

Bir kişi iş hayatında özenli giyinip özel hayatında özensiz olabilir mi? Ya da işinde çok sabırlı olup aşkta sabırsız olabilir mi? O zaman iş ve özel hayat diye bir ayrım yapmanın bir gereği ve anlamı var mı? Ya da bunu zoraki bir dengeye oturtmamız gerekiyor mu? Bana sorarsanız “Hayır”.  Çünkü insanız ve her şeyimiz ile bir bütünüz. Ayrıca, günümüzde artık işimiz hayatımız, hayatımız da işimiz oldu. Mademki artık hayatımızı bir bütün olarak düşünmememiz gerekiyor; işte burada çok önemli olan bir kavram ortaya çıkıyor: “İşinde mutlu olmak.”  

 

“İşimle mutlu muyum?” artık hepimizin sorması gereken bir soru. Mevcut işinde veya gelecekteki işinde kendini düşündüğünde mutlu olmayan biri için gerçek mutluluktan söz etmek çok zor. Tabii ki, sürekli mutlu olmak diye bir şey yok. Hayatın içinde üzüntü, stres, kaygı gibi başka duygular da mevcut. Ama benim kendime hayat felsefesi edindiğim bir şey var: “Dip toplamda mutlu olmak”. Bu ne demek? Başınızı yastığa koyduğunuzda o gün yaptığınız işleri, başardıklarınızı veya başaramadıklarınızı, kazanımlarınızı, “keşke”lerinizi veya “iyi ki”lerinizi düşündüğünüzde eğer hissettiğiniz duygu mutluluk ve yarın sabah yine aynı şeyleri hatta daha iyi şekillerde yapmak ise dip toplamda mutlusunuz demektir. Çünkü insanlar aslında mutlu olmadıkları işleri farkında olarak veya olmayarak bir daha tekrarlamayı düşünmezler.

 

Peki mutlu olmadığı halde yaptığı işte başarılı olan bir tanıdığınız var mı? Cevabınız evet ise size o kişiyi bir süre daha gözlemlemenizi öneririm. Bu kişi belki anlık başarılar kazanıyor olabilir. Ama uzun vadede mutlaka başarı eğrisi düşer veya sabit kalır. Oysa biz hayat gayemiz olan kendimizi gerçekleştirebilmek için hep daha fazlasını isteriz. Ben işinde mutsuz olan ve başarı elde edebilen hiç kimseyi tanımadım. İnsanların kesinlikle ve sadece mutlu oldukları işlerde başarılı olduklarına inanıyorum.

 

Gelin beraber bir test yapalım.. Lütfen aşağıdaki soruya kimsenin thatta kendinizin bile tesiri altında kalmadan özgür iradeniz ve öz benliğiniz ile cevap veriniz.

 

Soru: İşimle mutlu muyum?

 

A) Kesinlikle 0 Kocaman bir EVET

B) Evet ama tereddütlerim var

C) Sanırım hayır

D) Kesinlikle hayır

E) Şu an bir işim yok ama gelecekte işimle mutlu olmayı istiyorum

 

Sevgili A şıkkını seçenler; bundan sonraki haftalarda yazacaklarımı okumasanız da olur. Ama düşmez kalkmaz bir Allah derler ya bence okuyun her an bu durum değişebilir..

 

Sevgili B, C, D ve E şıkkını seçenler; sizinle beraber yapacak çok işimiz var :) Şimdi sizlerden boş bir e-posta açıp aşağıdaki soruların cevaplarını yazmanızı ve bana göndermenizi istiyorum:

 

            •          İşinizde sizi mutlu olmaktan alıkoyan ne?

            •          İşinizde ne olsa ya da olmasa mutlu olurdunuz?

 

İş hayatında bizi mutlu olmaktan alıkoyan konular saymakla bitmez.. Bir iş arkadaşınız ile yaşadığınız sorun, müdürünüz ile hem fikir olamadığınız bir konu, herhangi bir beklentiniz gibi gündelik iş akışımızda her birimizin karşılaşabileceği bir konu ya da gelecekte yapmayı planladığınız iş ile ilgili kendinizi geliştirmek istediğiniz bir konu olabilir. Belki sizin yaşadığınız durum birçok kişinin aslında farkında olmadan yaşadığı ve mücadele ettiği bir konudur. İşte mail adreslerim: isimlemutluyum@mujdeozenen.com veya diyelim@isimlemutluyum.com

 

Gelin hep birlikte bu konulara bakalım ve “İşimle mutluyum” diyebilelim. :)

 

Not: e-postanızı gönderirken bir rumuz kullanmanızı önemle rica ederim. Zira isimleriniz sadece siz ve benim aramda kalacak ;)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Aralık 2014 Pazartesi 09:39

  merhabalar burdakilerdenakıl akmak sekreterim amayanımdaki diğer sekreter cildirtiyor sürekli benleuğraşıyorgiyimin bilekıskanıp olay çıkartıyor okadarfenauyanık birisini bir tullü altedemiyorum tavsiyesi nedir

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön