Face’in “book”u böyle çıkıyor!

En şuh, en göz alıcı gülüşünüzle sanal âlemi kasıp kavurduğunuzu düşündüğünüz, karnınızdaki baklavaları iftiharla sunduğunuz o fotoğraflar sınırlı sayıda bir kalabalığa değil artık umuma açık!

Face’in “book”u böyle çıkıyor!

Gittiğiniz afili restoranda, frenlerinizin boşaldığı gece kulübünde, güzide tatil beldesinde, düğün salonunda, kaldırım üstü kafede çektirdiğiniz fotoğrafları ağzınız kulaklarınızda sanal âleme salarken iki kere düşünmenizde kişisel güvenliğiniz açısından büyük fayda var. Çünkü ilkokul arkadaşınızı arayacaksınız diye girip kontrolünüzü yitirdiğiniz, mazinize ve bugününüze dair ne varsa döküp saçtığınız “âlemin” kralı Facebook artık sadece arkadaş-tanış, eş-dost sosyalleşme sitesinin ötesinde bir alan!

 

Facebook istediğinde ayarlarınıza erişimi açabiliyor!

Aslında Facebook’un evrimi birkaç yıl önce başlamıştı. Hatırlayın, hani paylaşımları herkes tarafından görülmesin diye listenizdeki kişiler sizden bazı işlemler yapmanızı rica ediyordu. Aynı esnada “Facebook’un arkadaşlarınızı etiketleme önerilerinin etik olmadığı” tartışması sürüyordu. Tartışmanın nedeni, uygulamaya giren yüz tanıma sistemiydi. Bugüne kadar yüz tanıma sistemi, etiketlenen fotoğraflar üzerinden işliyordu. Fakat Facebook’un aldığı yeni karar uyarınca, artık profil fotoğrafları da “yüz tanıma teknolojisi” için kullanılıyor.

 

“Facebook yüzümü tanıyacak da ne olacak?” “O kadar kişi arasından beni mi tanıyacak?” “Tanısa ne yapacak?” mealinde umursamaz sorular soruyorsanız, Kanada’da yaşayan Retaeh Parsons’ın başına gelenleri hâlâ duymamışınız demektir. Facebook 17 yaşındaki genç kızın fotoğraflarını habersizce bir partner bulma sitesinde nasıl kullandıysa sizin fotoğraflarınızı da benzer bir biçimde benzer bir yerde kullanabilir ve eğer intihara teşebbüs ederseniz onun kadar şanslı olmayabilirsiniz!

 

Evet, gizlilik ayarlarınızı değiştirebiliyorsunuz ama yine de tetikte olmalısınız. Çünkü şirketin gizlilik başkanı Erin Egan’ın açıklamasına göre Facebook isteği zaman kişisel bilgilere erişimi açabiliyor!

 

Kişisel mahremiyete konusunda daha duyarlı ve ısrarlı olan Avrupa’da Facebook, gelen tepkiler üzerine 2012 yılında yüz tanıma sisteminin işletilmeyeceği açıklamasını yapmıştı. Ama bir üçüncü dünya ülkesinde yaşıyorsanız, profil fotoğrafınızın yüz tanıma sisteminde kullanılmasının doğurabileceği sonuçlar hakkında hayal gücünüzü fazla çalıştırmanıza gerek kalmadan bir takım sonuçlara varabilirsiniz. 

 

Facebook fotoğrafları kimlerle paylaşabilir?

Facebook, kullanım hakkına sahip olduğu fotoğrafları hangi şirket, kişi ve kurumlarla paylaşacağı konusunda sessizliğini koruyor.

 

Veriler, Facebook’un elinde bir hazine tuttuğunu gösteriyor. Ortalama saniyede 4 bin, dakikada 243 bin,  saatte 15 milyon, günde 350 milyon fotoğraf paylaşılan Facebook’ta kullanıcı başına düşen fotoğraf sayısı 217. Fotoğraf o kadar değerli bir “ürün” ki, Facebook kullanıcı sayısı 150 milyonu bulan Instagram’ı satın aldı.  

 

İnsanın hem görünmek, göstermek, hem de gizli kalmak istemesi sosyolojik araştırma konusu. Ama varlığını sanal âleme armağan etmişlere gelişmeleri bildirmek de habercinin borcu. En şuh, en göz alıcı gülüşünüzle sanal âlemi kasıp kavurduğunuzu düşündüğünüz, karnınızdaki baklavaları iftiharla sunduğunuz o fotoğraflar sınırlı sayıda bir kalabalığa değil artık umuma açık.

Şu üç günlük dünyada paylaşın tabii en güzel fotoğraflarınızı Facebook’ta, ama kendinizi sanal âlemin “cool” sayfalarından otoritenin kızgın sularına atıvermenizin an meselesi olduğunu da bilin.

 

Haber: Perihan Özcan

 

İlgili Yazılar:

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön