Bilgisayarım çok yavaş...

Bilgisayarınızın düzgün çalışması için yapacağınız sayısız işlem var elbette.

Bilgisayarınızın sorunsuz çalışması için neler yapılmalı...

Bilgisayarınızın düzgün çalışması için yapacağınız sayısız işlem var elbette. Fakat önemli sorunlar yaşamamanız için bazı önlemler almanızda fayda var. Yavaş çalışan bir bilgisayar kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Hele ki önemli bir iş için acil yükleme yapmaya çalışıyorsanız. Gelin bu durumlara düşmemek için neler yapabileceğimize bir bakalım.

 

Virüsten koruma

Bilgisayarınızda iyi bir anti virüs programı olması kesinlikle gereklidir. Satın alınan anti virüs programları kadar etkili olmasa da, bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz bazı iyi, ücretsiz sürümler vardır. Yeter ki bu koruyucu programı düzenli olarak çalıştırdığınızdan ve sık sık güncellediğinizden emin olun.

 

Disk birleştirme

Bilgisayarınıza yeni dosyaları eklerken, hard diskler kayıtları buldukları boş yerlere dağınık olarak yaparlar, bu da zamanla programların geç açılmasına neden olur. Arada bir disk birleştirme işlemini uygularsanız bu parçalanmış dosyaları bir araya sokar ve bilgisayarınızı hızlandırmış olursunuz.

 

Gereksiz programları silme

İstenmeyen veya artık kullanılmayan programlar bilgisayarınızı gereksiz yere hantallaştırır. Bu programları boş yere tutmayın ve kaldırın, ancak dikkatli olun ki yanlışlıkla lüzumlu bir program da arada yok olmasın. Tarama geçmişini silme.

 

Bu temizlik işlemini yapmak sadece gizlemek istediğiniz şeyler için değil, bilgisayarınızın düzgün çalışması için de gereklidir. Çünkü geçici dosyaları uzun süre tutmak bilgisayarınızı yavaşlatır.

 

Windows güncellemeleri

Bilgisayarınızın düzgün çalışması için Windows’un önerdiği güncellemelerin kullanılabilir olduklarında otomatik olarak bilgisayarınıza yükleneceğinden emin olun.

 

Yedekleme

Dosyalarınızı sık sık yedeklemenizde fayda var. Bilgisayarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın her zaman bir terslik olasılığı vardır. Buna karşılık önemli dosyalarınızın bir harici hard diske kopyalayarak saklanması önerilir.

 

Bilen arkadaşlardan yardım

Bilgisayar ile ilgili sorunları halletmenin bir pratik yolu da bilgisayardan iyi anlayan arkadaşlardan yardım istemektir. Teknik konularda onların bu yeteneğinden faydalanırsanız, bilgisayarınızı daha verimli kullanırsınız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön