İnançlı ol, gerçeği unutma! (3.Bölüm)

Bugün ve yarın bu önerilere ihtiyacın var! Uyarı ile korku arasındaki farka dikkat et, olumsuzluğun oluşmasına izin verme, ağaçların görkemine tanık ol!

İnançlı ol, gerçeği unutma! (3.Bölüm)

Bugün ve yarın bu önerilere ihtiyacın var! Uyarı ile korku arasındaki farka dikkat et, olumsuzluğun oluşmasına izin verme, ağaçların görkemine tanık ol!

 

İşte hayatın için ihtiyaç duyacağın altın değerinde 10 ipucu...

 

1. Endişelenmemeyi seçin!


Bazı insanlar hemen her konuda endişeye kapılırlar. İşler iyi ya da kötü olsun onlar yine endişelenirler ve içinde bulundukları durumu daha da zorlaştırırlar. Endişenin enerjinizi tüketeceğini anlayın ve umudunuzu ve neşenizi yitirmeyin.

 

2. İnançlı olun ama gerçeği unutmayın!


İnanç her günün kusurlu olacağını düşünmemize neden olmaz. Geleceğe inanın ama geleceğin istediğiniz gibi olması için çalışmanızın gerekli olduğunu da unutmayın!

3. Yaşamınızın amacı ve anlamı vardır!


Var olmasaydınız hiçbir şey aynı olmayacaktı. Gittiğiniz her yer ve konuştuğunuz her kişi siz olmasaydınız çok farklı olacaktı. Hepimiz birbirimizle ilintiliyiz ve hepimiz aldığımız kararlardan ve çevremizdeki insanların varlığından etkileniriz.

 

4. Korktuğunuz başınıza gelir!


İşlerin yolunda gitmeyeceğine ilişkin kaygılara kapılmak işlerin yolunda gitmeme şansını gerçekten de artırır. Kötüyü düşündüğünüzde başınıza kötü şeyler gelir. Yapamayacaklarımızı değil, neleri yapabileceğimizi düşünmekte fayda var.

 

5. Umutlar içten yeşerir!


Çevremizde olup bitenlere bakar ve görüş açılarımızla ilgili fikir yürütürüz. Başarılı olur muyuz? Bulabildiğimiz her dışsal ve ekonomik unsuru gözden geçiririz. Ama edindiğimiz en iyi bilgi, ne ulusal ekonomiden ne de şirket bültenlerinden elde edilir. Bu bizim kendi yaklaşımımızdan elde edilir. Bir gün istedikleri noktaya ulaşacaklarına inanan on kişiden dokuzu kendine ve gücüne yürekten inanmaktadır.

 

6. Yapabilir misiniz? Bunu kendinize sorun!


Sizden istenilen her şeyi yapabilir misiniz? Yanıtınız ‘evet’ ise gün boyunca karşınıza çıkabilecek tüm engelleri aşabilir ve hatta bazen bunlardan hoşlanabilirsiniz de. Yapabileceğinizi düşündüğünüzden daha fazlasını yapamazsınız ama yapabileceğinizi düşündüğünüz şeyleri yapabilirsiniz.

 

7. Uyarı ile korku arasındaki farka dikkat!


Televizyonda izlediğiniz ya da gazetelerde okuduğunuz travmatik deneyimlerden korkmak kolaydır. Ama yaşamınızı tehdit eden tehlikelerle insanın başına çok ender gelebilecek kötü olayların arasındaki farkı görmeniz gerekmektedir. Medya tepki göstermemiz gereken gerçek unsurlarla elimizden hiçbir şeyin gelmeyeceği unsurlar arasındaki farkı genellikle ortaya çıkarır. Kötü ve bir türlü unutulamayan trajedileri unutulmaz kılanın, bu trajedilerin insanın başına çok ender gelmesi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

8. Gerçeği gerçekte arayın!


Görüşlerimizin çoğu medyadaki görüntülerden kaynaklanır. Medyadaki görüntülerin gücü bizim bunları her zaman görmemiz ve üstünde çok fazla kafa yormamızdan kaynaklanır. Lütfen unutmayın, gerçeği gerçekte aramalısınız.

 

9. Olumsuzluğun oluşmasına izin vermeyin!


Ailede öfke ve düş kırıklığı yaşandığında olumsuz duyguların gelişmesi kaçınılmazdır. Aile bireylerinden biri bozguncu ya da yıkıcı bir tavır içine girdiğinde bu davranış biçimini yalnızca engellemekle kalmayın aynı zamanda sorunu çözmeye çalışın.

 

10. Kurtulun!


Doğaya açılan insanlar diğer insanlara oranla yüzde 9 daha fazla yaşamlarından tatmin olmaktadır. Kendinizi rahatlatmayı unutmayın. Evinizden çıkın ve ağaçların görkemine tanık olun.

 

(Kaynak: Akıllı, Varlıklı ve Sağlıklı Olmanın Basit Sırları. Yazan; David Niven)

 

 Karar ver, nerede yaşamak istiyorsun? (2.Bölüm)

 

Bugün ve yarın bu önerilere ihtiyacın var! (1. bölüm)


Hazırlayan: Fatma Belgin

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön