Üstün yetenekli gençlere sınavsız üniversite hakkı!

YÖK üstün yetenekli öğrencileri üniversiteye sınavsız almak için çalışma başlattı.

Üstün yetenekli gençlere sınavsız üniversite hakkı!

YÖK üstün yetenekli öğrencileri üniversiteye sınavsız almak için çalışma başlattı. MEB de üstün yetenekli çocukları tanımladı: Meraklı, hızlı öğrenen, üretici, ezberi sevmeyen, sosyal ve yüksek performanslı.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üstün yetenekli çocukları üniversiteye sınavsız almak için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da velilerin en çok merak  ettiği üstün yetenekli çocukları tanımladı: “Meraklı, hızlı öğrenen, üretici, ezberi sevmeyen, sosyal ve yüksek performanslı.” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) Türkiye’nin ana stratejik hedeflerinden birinin okullardaki üstün yetenekli çocukların değerlendirilmesi olduğunu belirtmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TÜBİTAK ve YÖK bu çocukların eğitimini tartışmaya başladı. Çözüm önerileri de şu şekilde belli olmaya başladı.

 

Ana bilim dalları


Çocukları yetiştirecek öğretmen açığını gidermek için üniversitelerde YÖK koordinatörlüğünde Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Ana Bilim Dalları kurulacak ve bu çocuklar için sınıf öğretmenleri yetişecek. Branş öğretmenleri, eğitim yöneticileri, program geliştiricileri ve psikologlar için de lisans ve doktora programları açılacak.

 

Bireysel eğitim


MEB yetenekli çocukların eğitiminin yapıldığı Bilim ve Sanat Merkezleri’ni (BİLSEM) daha verimli kullanmak için TÜBİTAK ile işbirliği yapacak.

 

Her çocuk bireysel eğitime tabi tutulacak. Tematik eğitim programları düzenlenecek. Belirli günlerde yarı zamanlı özel eğitim sınıfları kurulacak.

 

Sınavsız üniversite


Bakanlığın özelliklerini belirlediği üstün yetenekli çocukların üniversiteye alınması için şu anda Başbakanlık’ta olan YÖK Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Birkaç yıl içinde onlara sınavsız üniversite yolu açılacak.

 

Üstün yetenek özellikleri nedir?


MEB’in “meraklı, hızlı öğrenen, üretici, ezberi sevmeyen, sosyal ve yüksek performanslı” olarak tanımladığı üstün yetenekliler şöyle ayrışıyor:

 

Özel akademik yetenek


Matematik, bilim, dil gibi belli bir alanda yaşıtlarına göre daha yüksek performanslılar.

 

Üretici düşünce yeteneği


Birbirinden bağımsız veya farklı olarak düşünülen elemanları bir araya getirerek yeni düşünceler veya şekiller üretenler.

 

Liderlik yeteneği


Grubu yönlendirme becerilerini kullanan, güç durumları kolaylıkla aşabilen ve sosyal süreçleri aktif sürdürenler.

 

Görsel ve gösteri sanatlarında yetenek


Resim, müzik, drama, tiyatro ve diğerler sanat alanlarının birinde ya da birkaçında özel yetenek gösterenler.

 

Psikomotor yetenek


Vücudun tümü ya da bir bölümündeki motor kaslar kullanmada (hız, kuvvet, koordinasyon, denge, topu kontrol etme vb.) yüksek performans gösterirler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön