Bu hafta ne yapsak?

Heja Bozyel'den hafta sonu önerileri...

Bu hafta ne yapsak?

Teknoloji

Geçen hafta hasta yatarken eve gelen bir pakette, uzun zamandır beklediğim Samsung Galaxy Camera cardı. Şimdi fotoğraf da çekiyorum tablet gibi de kullanıyorum. Android Store’da bulunan oyunlarıyla eğlenirken Dropbox’a yüklediğim fotoğrafları da hemen Instagram’a atabiliyorum. Güzel de bir tasarımı var. Yalnız biraz ağır ve şarjı çabuk bitiyor. O kadı kızında da olur. Ama beni üzen tek yanı biraz yavaş çalışıyor olması.

 

Burs

Bir markayı “büyük” yapan aslında satış rakamlarından çok daha fazlası... L’Oréal’in 11 yıldır Türkiye’de de sürdürdüğü Genç Bilim Kadınları Projesi, tam da markaları büyüten tarzda bir proje. Bu seneki başvuruları 20 Şubat’a kadar devam edecek olan “Genç Bilim Kadınlarını Destekleme Bursları” programına 40 yaşından gün almamış genç bilim kadınları katılabilecek.. Bilimsel araştırmaları seçilen 6 genç bilim kadınının her biri, L’Oréal Türkiye’den 15 bin dolar değerinde burs kazanacak.

 

Kitap

İKSV’nin 40’ıncı yılı şerefine yayımlanan “i-ka-se-ve: 370 Kişi İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 40 Yılını Anlatıyor” kitabı 7 Şubat’tan itibaren Türkiye çapında tüm kitabevlerinde.

 

Film hafızası

Kısa sürede İstanbullu Hesap defteri sinemaseverlerin en çok ilgi gösterdiği etkinliklerden biri haline gelen Fil’m Hafızası, Bomonti Birası ana sponsorluğunda 30 Ocak Çarşamba akşamı The Hall’de. Uluslararası festivallerde beğeniyle karşılanan 10 kısa filmin yer alacağı gösterimde konuklar arasında, programdaki Türk filmlerinin yönetmenleri Dağhan İş ve Cem Öztüfekçi de bulunuyor.

 

Bu gece

22.00’de The Hall’de İngiliz DJ oluşumu Horse Meat Disco, Jim Stanton ve James Hillard ile 70’lerin ve 80’lerin rüzgârını estirecek ve hepimizi dans ettirecek.

 

Şehirden Fısıltılar

Karne zamanı gelince yaşım kaç olursa olsun strese girdiğimi fark ettim. Bir çocuğun hayatını üç-beş notla değerlendirmek kadar büyük insafsızlık olabilir mi şu hayatta? Bizim ailede babam sağ olsun, hiçbirimiz kendimiz olamadık okul hayatımız boyunca. Babam “Doktor olacaksın” diye diretirken ben yazar olmayı ya da mimar olmayı hayal ediyordum, kardeşlerim için de durum çok farklı olmadı.

 

Şimdi bakıyorum da zamanında kendi haline bırakılmış arkadaşlarımın hepsi almış başını yürümüş. Kendi başına bırakılmamışlarımız ise bir şekilde -çok geç de olsa- istediğini yapmak için uğraşıyor. Su yolunu buluyor eninde sonunda. Olan geçen mutsuz senelere oluyor.Hem artık hayat öyle bir noktada ki; ebeveynlerimizin “meslek” demeyeceği, akıl bile erdiremeyeceği işler dünyayı yönetiyor.

 

Türkiye’de sadece 1 kişinin yaptığı ama tüm dünyada “sokak grupları” adı altında var olan “marka temsilciliği” mesela... Gecelerin en sevdiğimiz yüzlerinden Mert Vidinli bu mesleğin Türkiye’deki tek örneği. Senelerdir Blackberry’nin marka temsilciliğini yapıyor. Şimdi Blackberry yanında PepsiCo.’nun da marka temsilcisi. Gezdiği, gittiği yerlerde temsil ettiği markaların kullanımını inceliyor, kullanıcılarla bire bir iletişime geçebiliyor. Tanıtımı doğru yerde doğru kişiye reklam havası olmadan yapıyor. Beni şaşırtan bir işle yılbaşından hemen önce Unter’de karşılaştım. Hazal Yılmaz ve Allen Hulsey bizi yemeğe çağrmıştı. Allen’ın yaptığı şahane yemekleri yemekle kalmadık bir de en sevdiğimiz şarkıları çalıp söyledi bizim için.

 

Allen, New York’ta zaten bu işi yapıyormuş. “Gurme Gitar” olarak özel davetlerde yemek ve müzik yapıyormuş. Şimdi bu işi İstanbul’da da yapacak. Yakında web sitesi açılıyor ama şimdilik allen.hulsey@gmail.com adresinden ulaşılabiliyor kendisine. Tamam anne-babalar için bu tarz meslekler biraz kafa karıştırıcı olabilir ama insanlara faydalı olmak için, hem başkalarını hem kendini mutlu etmek için ille doktor olmak gerekmiyor ki! Yeni neslin bize öğretisi bu galiba. Mesleğinin ne olduğu, nereden mezun olduğun değil, ne kadar mutlu olup mutlu edebildiğin önemli. Yoksa gerisi boş. İstediğin kadar para kazan, sağlıklı ol; bir ömür boyu huysuz ve mutsuz yaşayan adamın dünyaya stres yaymaktan başka ne faydası olur ki?

 

Haber: Heja Bozyel

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön