Hacı Şemsettin Kristof Kolomb’a karşı!

Amerika’yı kim keşfetti? Kristof Kolomb mu, Amerigo Vespucci mi yoksa Hacı Şemsettin mi? Bu “yoksa”lara bir tane de siz ekleyebilirsiniz; “Yoksa İzzet kafayı mı yedi?”

Hacı Şemsettin Kristof Kolomb’a karşı!

Son zamanlarda pilavdan patlıcan’a, modadan sağlığa kadar bir çok konuyla ilgili yazı yazmaktan, röportaj peşinde koşmaktan, bizim Gargamel ile al takke ver külah uğraşmaktan dolayı kafayı yemiş olmam mümkündür. Ama yukarıdaki “yoksa”ların benim kişisel durumumla bir ilgisi yok.

 

Bugün, dünyevi hallerimizden biraz uzaklaşarak çok ilginç bir iddiayı ve bir o kadar da heyecanlı öyküsünü paylaşmak istedim sizinle. Öykünün konusu yazının başındaki soru; Amerika’yı kim keşfetti?

 

Bir ara, Yeni Dünya’ya Kolomb ve Vespucci’den önce Vikinglerin ayak bastığı iddia edilmişti. Hatta Kızılderililerin atalarının Türkler olduğu bile söylenmişti. Bu son söylentiye pek kulak asmamıştım. Madem Kızılderililerin atası biziz, o zaman adamlar neden ‘aslan sütüne’ ‘ateş suyu’ diyorlar? Bu rivayeti de böyle bilimsel bir şekilde çökerttikten sonra gelelim Hacı Şemsettin’e…

 

İngiliz tarihçi ve denizci Gavin Menzies’in ‘1421’ adlı kitabında ortaya attığı ve bilim dünyasını birbirine düşüren iddialara göre Yeni Dünya’ya ilk ayak basan ne Kolomb ne de Vespucci… Asıl kaşifin adı Şemsettin. Tam adıyla söylersek Hacı Mahmut Şemsettin….  Üstelik adam bir de Çinliymiş iyi mi? Farkındayım, kafalar iyice karıştı. O zaman baştan başlayalım ve önce Hacı Mahmut Şemsettin; nam-ı diğer Amiral Zheng He’yi tanıyalım…

 

Önce hadım, sonra amiral oldu

Şimdi gelelim ikinci kahramanımıza… Gavin Menzies, Zheng He’den asırlar sonra 1937 yılında İngiltere’de doğmuş, yaşamının büyük bir bölümünü orduda denizaltı komutanı olarak geçirmiş bir amatör tarihçi.

 

1969 yılında komuta ettiği denizaltı Filipinlerde bir Amerikan mayın tarama gemisi ile çarpışıyor ve gemi üzerinize afiyet haşat oluyor. Kaptan Gavin’i apar topar emekli ediyorlar, o da bir yıl sonra genel seçimlerde bağımsız olarak milletvekilliğine adaylığını koyuyor ama seçilemiyor. O günden sonra kendini tarihe ve yazmaya veriyor. Menzies, sonunda öyle bir kitap yazıyor ki ortalık karışıyor. “1421” adlı eserinde Amerika’nın ilk kez o yılda, yani Kolomb henüz polen bile değilken, Amiral Zheng He tarafından keşfedildiği iddiasını ortaya atıyor. 

 

Menzies’e göre o dönemde sadece Çin bu keşifleri yapabilecek ekonomik güce, bilimsel yeterliliğe sahip ülkedir. Çin donanması Hint Okyanusunun neredeyse tamamıyla ticaret yapmaktadır. Okyanusa dayanabilecek seviyede gemi mühendisliğine sahip Çinliler Ümit burnunu geçmiş, Büyük Okyanusu kat etmişlerdir. Gavin Menzies “Kolomb yola çıkmadan önce bir Amerika haritasına sahipti. Vasco De Gama’nın elinde bir Hindistan haritası vardı. Hiçbir Avrupalı kaşif yeni bir şey keşfetmedi. Hepsinin elinde dünya haritası vardı, bunları ben değil, kendileri söylüyor” diyor.

 

Menziez’e göre, yakın bir zaman önce Florida, Güney Carolina, New York ve Kanada’da bulunan gemi kalıntıları ve  Nova Scotia’da Kanadalı mimar Paul Chiasson tarafından ortaya çıkarılan erken döneme ait arkeolojik bölge, Çinlilerin daha önce Amerika’ya yerleştikleri görüşünü güçlendiriyor. Ve yine ona göre, Kuzey Amerika’da bulunan Çin gemileri, çan, tasfiyehane, maden, Budist ve İslamik mezarlar,  Çinlilerin Avrupalılardan önce oralara yerleştiklerinde şüphe bırakmıyor. Bu komplo teorisi tadındaki teorileri toparlayacak olursak, Menzies diyor ki "15. Yüzyılda Çin'in haricindeki hiç bir imparatorluk Amerika'ya gidecek ne güce, ne teknolojiye ne de maddi imkanlara sahipti"

 

Bilim hayır diyor

Tabii ki Kaptan Gavin’in bu iddiası bilimsel çevreler tarafından kabul edilmiş değil. Karşıt görüşte olanların savları da şöyle: Neredeyse dünyanın her yerine uğrayan Çin donanması Avrupa’ya gelmemiştir, bu konuda yazılı kaynaklar bulunmamaktadır. Bir başka karşıt sav da çok ilginç. Eğer Çinliler Kolomb’dan önce orta Amerika’ya yerleşmiş olsalardı, Amerika yerlileri yabancı oldukları mikroplara, hastalıklara bağışıklık kazanacaklardı ve bu nedenle ölen olmayacaktı. Çünkü Kolomb döneminde Avrupalılar Yeni Dünya’ya geldikleri zaman kendi mikroplarını da birlikte getirmişler, yerliler arasında kitlesel ölümler olmuş. 

 

Ama her şeye rağmen Çin gibi, pusuladan baruta, kağıda  kadar pek çok icada imza atan, astronomide, matematikte kimsenin yanına bile yaklaşamayacağı bir uygarlığın, bu keşfi yapması da yabana atılacak bir görüş değil.

 

Yaaa işte, elalem nelerle uğraşıyor. Yine de siz kafayı takmayın. Amerika zaten orada duruyordu, birileri gelip keşfedecekti… Biz keşfedemedik, yanarım ona yanarım…    

 

Haber: İzzet Çapa

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön