Mars’a tek yönlü bilet alır mısınız?

“Acaba, Mars’ı görmek uğruna tek yönlü bilet almayı düşünen olur mu?” sorusuna ünlülerin yanıtları...

Mars’a tek yönlü bilet alır mısınız?

Haydi, Mars’a sadece gidiş, bir, iki... NASA’ya ait uzay mekiği Curiosity’nin Mars’ta incelemelere başlaması Kızıl Gezegen’e insanlı uçuşları da gündeme getirdi. Dahası, bir Amerikan şirketi, Mars’a bilet satışına bile başladı. Ancak teknik olarak dönüş mümkün olmadığı için Mars’ı görmek isteyenler, bileti tek yönlü alma şartını da baştan kabul etmek durumunda. “Acaba, Mars’ı görmek uğruna tek yönlü bilet almayı düşünen olur mu?” diye merak edip sorduk. İşte yanıtlar...

Şarkıcı Ziynet Sali
Giderim tabii. Tek şartla, yanımda sevdiğim birkaç kişi de gelecekse. Yanımda benimle beraber gelecek birkaç kişi biliyorum. Ne güzel gideriz. Belki geri dönmeyeceğiz ama bir başka gezegende yaşayacak ilk insanlar olarak tarihe geçeceğiz. Daha ne olsun?

Yazar Buket Uzuner
Ölümcül hastalığı olan biri gitmek isteyebilir. Ama inşallah hayranı olduğumWikileaks’in kurucusu Julian Assange’i yollamazlar. Eskimolar ölecek olan yaşlıları yanlarına yemek koyup bir salla denize salıyorlarmış. Mars’a tek yönlü uçuş bileti de yeni dönem bir Eskimo âdeti olabilir. Şaka bir yana, yıllar önce yazdığım gibi ilk Türkonot olmaya hâlâ hevesliyim... Ancak kitaplarımı Mars’ta yazamayacağım için Dünya- ’da kalmayı tercih ederim...

Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan 
Ne olur bu popülist şeylerin içine bizi dahil etmeyin. Daha Mars’a uçuşlar, NASA’nın insanlı uçuşları bile 10 sene, 20 sene sonra başlayacak. Normal turistik uçuşlar 40 - 50 seneden önce olmaz. Bunlar birtakım popülist yaklaşımlar, popülist haberler. Ben buna bir yorumda bulunmak istemiyorum.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Nükleeer Fizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş 
Mars’ta şu an için insanın yaşayabileceği bir ortam yok. Bu bileti alacak kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir haberin veya organizasyonun da doğru olduğuna inanmıyorum. Mars’ta şu an insanın yaşayabileceği bir ortam yok. Bu bileti almak ölüme gitmek demektir. Ben bu bileti almazdım.

Önümüzdeki yıl uzaya gidecek ilk Türk olacak olan işkadını Ahu Aysal
Geri dönüşü olmayan bir yere asla gitmem. İntihar etmek isteyenler gidebilir. İlaç içip öleceğine böyle bir ölümü tercih edebilir. Ben hayatı, yaşamayı seviyorum. Bu hayatta yapacağım çok şey var. Hiçbir şeyden korkmam ama dönüş ümidi olmayan bir yolculuğa da çıkmam.

Şarkıcı Reyhan Karaca
Gitmek isterim, hem de çok isterim. Mars’a gitmek kaç kişiye nasip olur ki? Ayrıca ben uzaya meraklı bir insanım. Düşünsenize gezegenleri yakından görebileceğim. Uzay boşluğunda, büyük bir hızla yolculuk edeceğim. Keşke öyle bir imkânım olsa. Bir an bile düşünmem, hemen uzay aracına atlarım.

Sanatçı Müjdat Gezen
Çok ısrar ettiler Mars’a gidecektim ama oyun başlıyor gidemiyorum.

Oyuncu Irmak Atuk
Böyle bir şey hayatta yapmam. Şaka gibi geliyor bana. Dünyamız çok güzel hiçbir şeye değişmem.

Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan kişisi Uğur Acar
Ben yüz nakline giderken değil Mars’a, öteki dünyaya gitmeyi bile göze almıştım. Ama şimdi yeni bir hayatım var ve her şeyi zamana bıraktım. Dünyada kalıp hedeflerini, hayallerini gerçekleştirmek isteyenler Mars’a gitmek gibi bir macerayı sanırım istemez. Ben de istemem.

İkoncan Eda Taşpınar
Mars’a gönderilen insansız araç daha yeni vardı. 2 yıl sürdü. Şu anda insanların gidişiyle ilgili bir girişim yok.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön