Buz gibi Alaska kıyıları...

Dümeni alışılmış denizlerin dışına çeviriyorum. Rotamız ağustos sıcaklarından kurtulmanın en “egzotik” çaresi, karayoluyla ulaşımın mümkün olmadığı “buzzz” gibi Alaska kıyıları...

Buz gibi Alaska kıyıları...

Kuzey Pasifik’in doğusundaki Alaska, milyonlarca yıl önce buzulların yontmasıyla oluşan iç su yolları, adalar, fiyortlar, girinti ve çıkıntılı ilginç yapısıyla tambir rüya ülkesi. Fiyortları, insan nüfusunun üç katı ayı popülasyonuna sahip adaları, boğazları, görkemli buzullarla çevrili geçitleri, ormanlar arasına gizlenmiş kaplıcaları, bu rotada karşılaşacaklarınızın elbette tümü değil.

 

Dev balinalar, denizaslanları, foklar, susamurlarıyla denizde; kurtlar, vaşaklar, bizonlar, geyikler, ayılarla ormanlarda, kel kartallar ve göçmen kuşlarla gökyüzünde, sanki 100 yüzyıl öncesindeymiş gibi vahşi yaşamhâlâ gürül gürül akıyor. ABD’nin yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en küçük eyaleti Alaska, kıtanın en yüksek 20 dağından 17’sini barındırıyor ve 100 bin buzulu, bin 800 adası, 3 milyon göl ve 3 bin nehriyle çok renkli bir coğrafya sunuyor. ABD’nin 1867’de Rusya’dan 7milyon 200 bin dolara satın aldığı bu eyaletindeki Ruslar, buraya 1784’te kürk ticareti için gelmiş. Önemli altın kaynaklarının keşfiyle çok sayıdaAmerikalının yerleşmesinden yıllar sonra Alaska, 1959’da ülkenin 49’uncu eyaleti olarak ABD’ye resmen dahil edilmiş. 1968’de kuzey kutbu kıyı ovasında petrol ve doğalgaz yatakları bulunmasıyla daha da gelişen Alaska’nın bir diğer önemli gelir kaynağı ise yılda 40milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşan balıkçılık. Burada, kalkan, morina, ringa balıkları veya karides,midye ve yengeçlerin gemilere, yüzer uçaklara yüklenmesini, şeker gibi rengârenk evlerle bezeli bir balıkçı kasabasının rıhtımında kahve yudumlarken izlemek sıra dışı değil.

 

15 Mayıs’tan 15 Eylül’e kadar devam eden yaz döneminde Alaskaya ne zaman gideceğinizi belirleyen şeyin hava olmadığını belirtelim. Charter şirketi Northrop and Johnson’ın sahibi Missy Johnston, “Temmuz-ağustos hazirana göre daha kuru. Ancak yağışlı zamanlar daha ılık, kuru günler daha serin olabiliyor. Zaten ısı gün içinde 10-26˚C arasında değişebiliyor. Yapacağınız tek şey, kat kat giyinip vahşi hayatın tadına varmak. Eğer buraya gelip de havadan hoşlanmazsanız bir yere kaybolmayın, göreceksiniz 10 dakika sonra her şey değişecek!” diyor.

 

Pacific Catalyst
23 metrelik 1931 yapımı muhteşem bir klasik explorer. Alaska’yı gezmek için daha güzelini düşünemiyorum; zira bu tekneyle gezilen rotada teknenin yaratıldığı günden bu yana çok az şey değişti. Gerçek bir zamanda yolculuk fırsatı. 6 kamaralı teknede 7 günlük tur ücreti 3 bin 850-4 bin 400 dolar arasında değişiyor. Juneau veya Petersburg çıkışlı turlara doğa bilimciden flütçüye ilginç ve keyifli bir ekip eşlik ediyor.

 

M/Y Ursa Major

19 metrelik 1972 yapımı ahşap balıkçı teknesi M/Y Ursa Major’da 6 kişi kalabiliyor. Tekne gezi ve balıkçılık için kiralanabiliyor, Ursa Major ekibi her iki konuda da deneyimli. Ekipten Emily Waschak doğa bilimci ve kayakçı. 8 günlük kamara kiralamalı turun ücreti, çift kişilik kamarada kişi başı 4 bin dolar. Özel turlarda teknede 12 kişiye kadar kalabiliyor ve haliyle ücret düşüyor. 4 kişilik özel tur 18 bin, 6 kişilik özel tur 22 bin 500 dolar.

 

Northrop and Johnson

37 metrelik süperyat Shogun, çift kişilik 4 kamarasıyla lüks bir Alaska tatili için emre amade. Haftalık ücreti 69 bin dolar olan Shogun, 5 mürettebatıyla hizmet veriyor. Manzaralı müthiş kamaralara, dalış, balıkçılık, su kayağı gibi olanaklara ve çeşit çeşit deniz oyuncağına sahip bir süperyat.

 

Lindblad Expeditions
National Geographic işbirliğiyle turlar düzenleyen Lindblad Expeditions, 31’er kamaralı National Geographic Sea Lion ve Sea Bird gemileriyle tur düzenliyor. Bu gezilerin özelliği, Alaska âşığı doğa bilimciler eşliğinde yapılması. 8 günlük tur programının ücreti, 6 bin-10 bin dolar arasında değişiyor.

 

Haber: Tüba Noyan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön