Aynı yatakta yatmak medeniyetsizlik midir?

Eski mankenlerden Figen Erman’ın “Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir” sözü tartışma yarattı.

 Aynı yatakta yatmak medeniyetsizlik midir?

Eski manken Figen Erman, bir gazeteye verdiği röportajda, çiftlerin aynı yatakta yatmasıyla ilgili olarak “Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir” ifadesini kullandı. Erman röportajda, “Egoist bir insanım. Yatağımda bile hiç kimseyi istemem. Aynı yatakta yatmak medeniyetsizliktir. Herkesin banyosu, yatağı ayrı olmalı” dedi. Erman’ın sözleri tartışma yarattı. Kimi bu sözleri eleştirirken kimiyse yaş ilerledikçe çiftlerin ayrı yatabileceği konusunda düşüncesini dile getirdi. İşte farklı görüşler...

 

Psikiyatr Dr. Ayhan Akcan: “Ayrı yataklarda yatmak, birçok problem getirir”

 “Aynı yatakta yatmanın insana çağrıştırdığı birkaç duygu var: Seks, uyku, birliktelik veya duygusal anlamda beraber olma. Egoist, takıntılı, farklı cinsel fantezileri veya cinsel soğukluğu olan, küçüklüğünde bu anlamda travması olan, kişilik problemi bulunanlarda aynı yatakta yatmak sıkıntılı oluyor. Evlilikte 30’lu yaşlardan sonra kişilerin ayrı yatmaya başladıklarını görebiliyoruz. Seksüel anlamda beklenti çok fazla olmuyor, ayrı yatakta yatmak hoş karşılanıyor. Oysa aynı yatakta yatmak ruhu dinlendiriyor, duygusal anlamda rahatlık sağlıyor. Onun için bu modern yaşam değil, yaşamın gerekliliğidir. Geleneksel kültürümüzde de ayrı yatakta yatmak kabul edilebilir bir şey değildir.”

 

Seksolog Dr. Akif Poroy: “Seksoloji açısından sağlıksız”

“Bu görüş, komik gerçekten. Felsefi açıdan baktığımızda, özellikle Uzakdoğu felsefesi açısından kadın ve erkek bir bütünün yarısıdır, birbirini tamamlayan unsurlardır. Bu açıklama, normal olmayan bir değerlendirme. Tıbbi seksoloji açısından baktığımızda da çok yanlış, sağlıksız bir görüş. Kadın ve erkek birbirini tamamlar. Bu kesin. Paylaşım yatakta, banyoda, yaşamda paylaşımdır. Onsuz insanda bir eksiklik vardır. Erman kendi görüşünü yansıtmış. Çiftler arasında bir problem varsa, yaşlı insanlarda horlamaya bağlı olarak veya bir hastalık sürecinde yataklar ayrılabilir.”

 

Evlilik Terapisti-Psikiyatr Doç. Dr. Armağan Samancı: “Medeniyetle bir alakası yok”

“Bunun medeniyetle bir alakası yok, kişinin kendi seçimidir. Seçim bireylerin yapılarıyla, karakterleriyle ilgilidir. Duygusal yakınlık ve paylaşımla ilgisi var. Gelişmiş ülkelerde herkesin ‘ben’i daha çok düşündüğü ortamlarda yataklar ayrı olabiliyor. Ama paylaşıma dayalı, duygusal birlikteliğin daha önemsendiği kültürlerde tek yatak daha önemlidir. Bireyler duygusal yakınlıkları derecesinde hem fiziksel hem duygusal olarak yakın durabiliyorlar. Eskiden tek yatak dışında, tek yastık da vardı. Şimdi yastıklar ayrıldı.”

 

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Süheyla Diker: "Herhalde yaşla birlikte öyle düşünülüyor"

 

“Herhalde Figen Hanım, 64 yaşına geldiği için öyle düşünüyor. Gençken daha farklı düşünülür. Geçenlerde bir arkadaşım da eşiyle yatak odasını ayırdığını söyledi. Sanırım yaşla birlikte öyle düşünülüyor.”

 

Sanatçı Nazan Öncel: “Ben de banyomun ayrı olmasını isterim”

Ben de, herkesin banyosunun ayrı olması gerektiğini görüşüne katılıyorum. Ayrı olmasında fayda var. Çünkü banyo, insanın kendisiyle baş başa olması gereken bir yer. Ancak yatağım ayrı olsun istemem, sevdiğim adamla sarılıp yatmak isterim.”

 

Sanatçı Hülya Koçyiğit: "İmkânı olan insanlar yatak odasını ayırabilir"

“Benim bildiğim evlilik zaten paylaşmak demek. Hayattaki her şartı paylaşabilmek ve paylaşımdan da mutluluk çıkarabilmektir. İmkânı olan insanlar ancak banyolarını, yatak odalarını ayırabilirler. Ama imkânı olmayanlar ayıramıyorlarsa bu da bir kusur değil.”

 

Oyuncu Başak Sayan: "Bu bir tercih meselesi"

“Bu bir tercih meselesi. Bazı kadınlar ve erkekler sabah kalktıklarında sevgililerinin veya eşlerinin kendilerini sabah mahmurluğunda görmesini istemezler. Bu nedenle de ayrı yataklarda yatarlar.


Haber: Özlem Yılmaz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön