Amerikan bayraklı Türk tekneleri…

Çoğu kişiye sorsanız tekne ve yatlarda neden Amerikan bayrağı var diye “Tekne Amerika’da yapılmış ondan” cevabını alırsınız. Konu pek de öyle değil.

Amerikan bayraklı Türk tekneleri ve yatları…

Aslında bu durum sadece Amerikan bayrağı asmış Türk tekne ya da yatları için değil yüksek vergi ödemek zorunda kalınan diğer ülkelerdeki tekne ve yatlar için de geçerli. Zira denizlerde dolaşan binlerce Amerikan bayraklı ama Amerikan olmayan tekne var.

 

Dünyada çoğu ülke teknelere özel sicil işlemi uygular. Amerika Birleşik Devletleri’nin Delaware eyaleti teknelere özel sicil uygulamaktadır. Dünya denizlerinde dolaşan binlerce tekne bu eyalette uygulanan özel tekne sicili sayesinde Amerikan bayrağı taşımaktadır.  Delaware sadece senelik çok cüzi bir kayıt parası alıyor bu iş için. Bu vergi avantajından dolayı Türkiye’de de tekne sahiplerinin tercihi Amerikan bayrağıdır.

 

Peki nedir bu vergi avantajı?

Öncelikle yeni bir tekne ya da yat yaptırıyor ya da “0” alıyor iseniz duruma bakalım. Yatınızı inşa ettirdiniz ve teslim işlemleri başladı, Türk bayraklı bir tekne ise ödeyeceğiniz ÖTV oranı %8, KDV oranı ise fakat yabancı bayraklı bir tekne ise bu oranlar “0” oluyor.

 

Teknenizin yabancı bayraklı olmasının avantajı aldıktan sonra da devam ediyor. Akaryakıt ya da yağ değişiminden, yedek parça ya da liman hizmetlerine hatta gemiye gelecek kumanyaya kadar eğer Türk bayraklı bir tekne ya da yatınız var ise söz konusu vergileri yabancı bayraklı teknelerin aksine ödemeye devam ediyorsunuz.

 

MTV

2009 yılından önce değişen kanun ile MTV’deki oranlar değişti. Kanun değişmeden önce eğer aynı yaş ve değerde bir tekne ve bir arabanız var ise tekne için arabaya ödediğinizin 3 katı kadar daha fazla MTV ödüyordunuz. Kanundaki değişiklik ile MTV oranları aşağıdaki gibi oldu.

 

 • 5 metreden 9 metreye kadar olanlardan…200 TL
 • 9 metreden 12 metreye kadar olanlardan…400 TL
 • 12 metreden 20 metreye kadar olanlardan…800 TL
 • 20 metreden 30  metreye kadar olanlardan…1600 TL
 • 30 metreden büyük olanlardan…3.200 TL

 

Yine 2009 yılında 3 aylık bir dönem için teknesini Türk bayrağına çevirmek isteyenlere bir indirim sağlandı. Bu dönem için Bakanlar Kurulu kararı ile KDV oranı %1’e ÖTV oranı ise “0” a indirildi. Ancak yine de yukarıda bahsettiğim tekne kullanımı sırasındaki vergi avantajlarından dolayı yabancı bayraktan Türk bayrağına geçişte beklenen ilgi sağlanamadı.

 

Vergi oranlarında iki bayrak arasındaki bu farklar yüksek olduğu sürece denizlerimizde yabancı bayraklı tekneler görmeye devam edeceğiz.

 

Haber: Cesur Doruk

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Kasım 2017 Çarşamba 00:39

  Geçiş serbest olsun geçelim

  Cevapla
 •  
  05 Ağustos 2017 Cumartesi 12:48

  Yat almaya para bulanlar 3-5binlira vermemek icin Amerikan mandasını kabul edecek kadar alçalmasalar iyi olurdu.

  Cevapla
 •  
  13 Kasım 2016 Pazar 16:20

  200 300 lira için mi bu tadava

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2016 Pazartesi 20:10

  Harika haber bende bu durumu hazmedemiyordum biran önce kanunun Çıkmaısını bekleyeceğimSağolsun devletimiz

  Cevapla
 •  
  10 Ağustos 2016 Çarşamba 22:25

  Haram olmuyorum devletin parasini milletin hakkını çalıyor lar ve tekneleri o haliyle kiralik diyorlar bizlerde vergi vericem diye kosturuyoruz

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2017 Çarşamba 16:17

  haram maram yok artık bırakın bu ayakları. devletin vatandaşı böyle istiyo böyle seviyo iyi bile oluyor az oluyor. zengin daha da zenginleşiyor, biz daha da geriliyoruz. mtv ye bakar mısın şaka gibi. 20-30 metre yatlar ortalama 20-30 milyon dolar/euro vergisi 1600 tl. benim 30 bin liralık 1.4 motor arabamın vergisi de 1100 tl. güçlü türkiye yeni türkiye aynen devam süperiz

 •  
  18 Temmuz 2016 Pazartesi 21:50

  5 yıl boyunca tr'de serbest gezebilirsiniz. sonrasında giriş çıkış yaparak süreyi yeniden başlatırsınız

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2016 Çarşamba 09:41

  merhabalar, yabancı bayraklı tekneler akaryatı aynen türk bayraklı teknelerle aynı koşulda alıyor. toplumda yatlara ötv kdvsiz mazot satılıyor bilgisi de yanlıştır. ancak teknenize bir donanım alırsınız ve bunu becerebilen firma kdvsiz gümrüksüz teknenize takar o mümkündür. yakıt konusu alman plakalı arabanın turkiye'de ötvsiz yakıt alabilmesi nasıl mümkün değilse aynı mantıkla mümkün değildir. (nedense büyük harf kullanamadım. sanırım sistem izin vermiyor.) sevgiler

  Cevapla
 •  
  05 Mayıs 2016 Perşembe 05:47

  tesekkurler cesur. peki eger usa vatandasliginiz da var ise, tekneyi turkiyeden de alsaniz delaware de kayit ettirip tekneyi hep turkiyede tutma imkanina sahipmisiniz?

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön