Patronlar iş adaylarını internetten arıyorlar!

Sosyal medya, artık işverenin yetenekli gençlere ulaşmasının da bir yolu oldu.

Patronlar iş adaylarını internetten arıyorlar!

Monster Türkiye’nin geliştirdiği yazılım Türkiye’de hızla yayılıyor. Monster, işveren için sosyal medya sayfaları kuruyor, burada kariyer olanakları sıralanıyor ve gençlere “Gelin, bizimle çalışın!” mesajı veriliyor.

Sosyal medyanın pazarlamada etkileri giderek artıyor, her gün yeni bir uygulamaya tanık oluyoruz.
Bundan sonra karşılaşacağımız başka bir gelişme de insan kaynaklarında sosyal medya kullanımı olacak besbelli.M Uzun yıllar Microsoft Türkiye’de görev yapan, üç yıl önce de Monster Türkiye Başkanlığı görevini üstlenen Ebru Çapa ile sohbet ediyoruz.

Monster, son 10 yılda dünyada hızla büyüyen online işe alım çözümleri şirketi. Türkiye dışında, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da örgütlenmiş. Fortune 500 şirketlerinin yüzde 97’si iş adaylarını bulmak için Monster’den yararlanıyor.

Şirket son dönemde, tüm dünyada kullanıcı sayısının 900 milyona ulaştığı Facebook için geliştirdiği bir uygulamayla sosyal iş ağlarını çok daha verimli hale getiriyor. Bunun için kurulan BeKnown’u sadece iş arayanlar değil, işverenler de kullanıyor.

BeKnown ile kullanıcıların kariyer ağı Facebook’a taşınıyor.


Kısa zamanda aylık 2.7 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan BeKnown uygulaması, Facebook üyelerine farklı iş ağlarındaki bağlantılarını ve yüz binlerce iş fırsatını tek ekranda görme ayrıcalığı sunuyor. Böylece
Facebook kullanıcıları farklı sitelerdeki iş bağlantılarını takip etmek için Facebook’u terk etmek zorunda kalmıyor.

Monster’in aktif olduğu 53 ülkenin hepsi gelişmiş pazarlar

Nüfus yaşlanıyor. Ama son 1.5 yılda Türkiye, Meksika ve Brezilya gibi pazarlara da giren şirket, sosyal medyadan en çok bu ülkelerde yararlanıyor. Ebru Çapa, Türkiye’de neler yapılıyor, onu anlatıyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de ortalama bir kullanıcı Facebook’ta 56 dakika zaman geçiriyor. Ve Türkiye büyüyen bir ülke, şirketlerin son dönemdeki en büyük rekabeti de yetenekli gençleri kendi şirketine çekebilmek. Çünkü bizim gibi pazarlarda yeni iş imkânları, yabancı şirketlerin faaliyetleri gibi gelişmeler nedeniyle rekabet çok ve yeteneğin peşinden koşmak gerekiyor.

İşveren sayfaları

İşveren, “genius/dâhi” gençleri cezbetmek zorunda kalınca, kendini anlatması da şart oluyor. İşte bu noktada ‘işveren markası’ kavramı gündeme geliyor.

Monster bu aşamada devreye girerek işveren için sosyal medya sayfaları kurulumu yapıyor, içerik oluşturuyor ve sosyal medyada hedef kitleye yönelik reklam kampanyaları düzenliyor. Sayfada, kurumun insan kaynakları hikâyesi, orada çalışmanın gelecek vizyonu gibi iş arayan gençlerin merak ettiği pek çok soruya yanıt veriliyor.

Hazırlayan: Esen Y. Evran

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön