Google: "Özgürlük alarm veriyor!"

Google raporlarına göre, devletlerin son 6 ayda internet üzerinden uyguladığı sansürlerde ciddi bir artış var.

Google: "Özgürlük alarm veriyor!"

Yayınlamış olduğu şeffaflık raporunda, politik içeriklerin kaldırılması yönünde gelen talebin arttığı bildiriliyor. Bu taleplerin geldiği pek çok ülkenin, sansüre karşı batı demokrasilerinden olduğu belirtiliyor.

İspanya hükümetinin Google'dan devlet figürüne zarar verdiği gerekçesiyle 270 blog ve haber sitesinin linkinin silinmesini istediği bildirildi. Aynı şekilde Polonya'dan da ekonomik girişime ket vurduğu nedeniyle içerik silinmesi talep edilmiş.

Kanada yetkilileri Google'dan bünyesinde bulunan video sitesi Youtube'da bulunan bir vatandaşın pasaportunun üzerine tuvaletini yaptığı ve daha sonra tuvalete atıp sifonu çektiği bir videonun silinmesi talebinde bulunmuş fakat reddedilmiş.

Tayland devlet yetkilileri Google'dan, Youtube'da bulunan 149 videonun silinmesini talep etmiş. Bunun yanısıra Pakistan 6 videonun silinmesi ricasında bulunmuş.

İngiltere polisi Youtube'dan terörizmi desteklediği gerekçesi ile 5 videonun silinmesi talebinde bulunmuş. Amerikan yetkilileri ise 187 videonun silinmesini talep etmiş ve Google bunların sadece %42'sine razı olmuş.

Google üst düzey politika analisti “Geçtiğimiz birkaç sene çok zorlayıcıydı. 2010'da data toplamaya başladığımız günden beri, devletlerden politik içeriklerin silinmesi konusunda talepler alıyoruz. Bu talepler özgürlüğün risk altında olduğunu gösteriyor. Ayrıca taleplerin geldiği ülkeler tam da sansüre karşı batı ülkeleri.” diyor.

Geçtiğimiz ay Google yetkilileri, Youtube'daki videolarda hak sahibi olduğunu iddia eden bir milyon kişiden içerik silinmesi talebi almışlar.Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön