Efsane otomobiller uzun ince bir yolda

Üzerinde markanın baş harfleri bulunan monogram çantasıyla Louis Vuitton, kadınların arzu nesnelerinden. Ama bu durum yeni sayılır. Zira otomobil endüstrisinin doğduğu zamanlarda, 1854’te kurulan Louis Vuitton’u asıl meşhur eden, lüks yolculuklara eşlik eden ikonik otomobil sandıklarıydı.

Efsane otomobiller uzun ince bir yolda

Üzerinde markanın baş harfleri bulunan monogram çantasıyla Louis Vuitton, kadınların arzu nesnelerinden. Ama bu durum yeni sayılır. Zira otomobil endüstrisinin doğduğu zamanlarda, 1854’te kurulan Louis Vuitton’u asıl meşhur eden, lüks yolculuklara eşlik eden ikonik otomobil sandıklarıydı. Bu sandıklar markayı en baştan seyahatle özdeşleştirmişti. Bagajların olmadığı yıllarda otomobillere uygun üretilen sandıklar, reklamlarındaki “çizilmez” ve “su geçirmez” gibi ifadelerle kalite vaat ediyordu.

Sahra Çölü’nü geçerek Afrika’ya ilk araba yolculuğunu yapan, “Croisière Noire” diye bilinen Afrika keşiflerini gerçekleştiren ve 1924’te kuzeyden güneye kıtayı geçen André Citroën’in arabasında da bu işlevsel sandıklardan bulunuyordu. Citroën gibi kâşiflerin dünyanın gizli kalmış köşelerini görmesine fırsat yaratan bu otomobiller, günümüzde eski yolculuklarına saygı duruşu niteliğindeki yarışlarda buluşuyor.

43 vintage otomobil
Monte Carlo’dan Venedik’e uzanan 1300 km’lik dağ yollarında gerçekleştirilen “Louis Vuitton Classic Run” vintage araba rallisi, 6 yıl aradan sonra 23-28 Nisan arası Serenissima Yarışı’yla geri döndü. 43 vintage spor araba, geçtikleri yolların civarında yaşayanlar tarafından hayranlıkla izlendi. Vintage arabalar, Alplerin nefes kesici manzaraları arasında Belle Époque mimarisinin eşsiz örnekleriyle çevrili göllerden geçerken, Brenta Rivierası’nın ünlü Palladian Villaları arasında büyük finale doğru yol aldı. Güngörmüş arabalar, sofistike seyahatlerin zarafetini, Kuzey İtalya yollarının ilkbaharında günümüze taşıdı.

1923 Bugatti kazandı
Piazza San Giorgo’da sona eren Classic Serenissima Yarışı’nı, 1923 Bugatti kazandı. Bugatti’nin, 1921’de İtalyan Voiturettes Grand Prix’sini kazanan Type 13’ün ardından geliştirdiği Type 23’ün, bir diğer adıyla Brescia Modifiée modelinin kazandığı ilk yarış değildi bu. 2006 yılında düzenlenen Bohem Run yarışmasını da kazanmıştı. 1.5 litre hacmi ve 4 silindiri bulunan efsane otomobilin iç dizaynı, ender tasarımlı torpidosu ve koltuklarıyla dikkat çekiciydi.

Geçmişteki prestijli yarışlar
Daha önceki Louis Vuitton Classic yarışlarında egzotik ve zor yolculuklar vardı. 1993’ün efsanevi Ekvator Yarışı’ndaki olağanüstü Malezya ormanları; üzüm bağları ve tarihi kasabalarıyla Toskana’da düzenlenen 1995 ve 97 “Italia Classica Vintage” yarışları, araba tutkunlarının hâlâ hafızasında. Pirinç tarlaları ve dağlar arasında Dalian’dan Pekin’e uzanan 1998’deki China Run; yaşlı Bohem meşelerinin gölgesinde Budapeşte’den Prag’a, oradan da Viyana’ya uzanan 2006 Bohème Run ise farklı heyecan arayanların ilgisini çekmişti.

Rota: Monako’dan Venedik’e
Nadide 42 otomobil, 24 Nisan’da Monako’dan yola çıktı. Fransız sahillerini izleyerek İsviçre ve İtalya’nın kasabalarını geçen otomobiller son olarak Venedik’te “Serenissima”ya vardı.

Hazırlayan: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön