Sessiz bir ofis mi? Asla!

Sessiz bir çalışma ortamında, beyniniz gerektiği kadar zorlanmıyor, biraz ses daha iyi fikirler üretmenizi sağlayabilir.

Sessiz bir ofis mi? Asla!

Journal of Consumer Research dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kahve dükkanlarında ve sürekli sesli olan ortamlarda çalışmak yaratıcılığı artırıyor.British Columbia Üniversitesi araştırmacıları, 300'den fazla katılımcıdan yaratıcı proje üzerinde çalışmalarını istedi. Yaratıcılıkları kullanmaları gereken soru ise, bir çarşaf firmasının daha iyi ürün üretebilmek için neler yapabileceğini düşünmeleriydi. Bu süreçte ortamda, ortalama bir kahve dükkanında olan ses olmasına özen gösterildi (yaklaşık 70 desibel).Zorluk derecesinin artmasına sebep olan dikkat dağıtıcı etkenler, soyut düşünmeyi tetikleyerek yaratıcılığı artırıyor.Katılımcılar sadece makul düzeyde ses olan yerde yaratıcılık testinden iyi almadı, aynı zamanda arkadaşları tarafından yaratıcı oldukları kabul edildi. Bu katılımcıların aynı zamanda kelime oyunlarında da iyi bir başarı elde ettiği görülmüş.Araştırmacılar, sonuç olarak “Yüksek düzeyde ses büyük dikkat dağınıklığına neden olabilir, böylece bireylerin bilgiyi anlaması, üzerinde düşünmesi zorlaşır ve yaratıcılık oranı düşer. Fakat makul düzeyde ses oranı, insanların dikkatini dağıtması beklenirken tam tersi etki yaptı. Düşünmeyi kolaylaştırıyor, yaratıcılığı artırıyor ve soyut düşünmeyi tetikliyor” açıklamasında bulundu.

Bir kahve dükkanı size, ofisteki olanakların hepsini sağlamaz ama bir beyin fırtınasına ve yaratıcı bir fikre ihtiyacınız varsa soluğu kahve dükkanında almanızda hiçbir sakınca yok.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön