Buz gibi hava için dijital eldivenler

Buz gibi havada, dokunmatik telefonunuzu nasıl kullanırsınız?..

Buz gibi hava için dijital eldivenler

Elden düşmeyen dokunmatik cihazlar iyi hoş da, bir desoğuk ve karlı kış günleri olmasa... Malum dokunmatik ekran teknolojileri, “ısı iletkenliği” prensibine bağlı olarak çalışıyor. Hal böyle olunca, soğuk kış günlerinde ve özellikle açık havada, akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayar kullanmak için de eldivenleri çıkarıp, ellerin üşümesini göze almak gerekiyor. Baş parmak ve işaret parmağını açıkta bırakan, kesik eldivenlerle sorunu aşmaya çalışanlar için aksesuvar üreticileri, eldiveninizi çıkarmadan dokunmatik mobil cihazınızı kullanabileceğiniz teknolojiler de geliştirdi. Kışlık eldivenlerin baş parmak ve işaret parmağına yerleştirilen gümüş kaplama naylon fiberlerle, iletkenlik özelliği kazandırılarak, eldiven çıkarmadan dokunmatik ekranlı cihazları kullanmak mümkün.

 

Solaklara da var

 
Tablet bilgisayar için her iki eldeki baş ve işaret parmağı (10 parmak klavye kullananlar için tüm parmaklar), cep telefonları için ise tek eldeki iki parmakta yer alan dokunmatik iletken eldivenler için solaklar da unutulmamış. Bu teknik ayrıntının yanında pamuk cinsi ve tasarımıyla kışlık bir eldivenden beklenen tüm alternatifleri sunan bu eldivenlerin ortalama fiyatları da iletken bulunan parmakların sayısına ve eldivenin materyaline (yün, deri, sentetik...) göre 15 Tl ile 150 Tl arasında değişiyor. Çoğunlukla e-ticaret siteleri üzerinden satılan eldivenlerin üreticileri arasında Abd’li Agloves ve Echo, İngiliz Etre ve iGlove, Hollandalı Mujjo’nun yanı sıra, Türkiye’den İzmir merkezli T-Glove da bulunuyor.

 

İletken kalemler

 
Eldivene alternatif olarak kapasitif dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için özel iletken kalemler (Muvit Stylus, Touch Tec...vb) de yine eldiven çıkarmadan dokunmatik cihazları kullanabilmeyi sağlayan bir teknoloji.‘Macun’ seçeneği

 
Eldivenle dokunamama sorununa farklı çözüm bulanlar da var. Bunlardan en dikkat çekeni, standart eldivenlerin yanında kar eldivenlerinde bile işe yarayan “termal macun” çözümü. Bilgisayar malzemeleri satan yerlerde bulunan bu macun, işlemci üzerine sürülen ısının işlemci fanının metaline daha iyi aktarılmasını sağlayan bir madde. dolayısıyla, parmağınızdaki ısının da eldivenin üzerinden dokunmatik cihaza iletilmesinde işe yarayan bir çözüm.

 

Hazırlayan: Necdet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön