Çalışanların yüzde 79’u işlerinden memnun!

DORinsight’ın araştırmasına göre çalışanların yüzde 79’u işini severek yapıyor...

Çalışanların yüzde 79’u işlerinden memnun!

Çalışan bağlılığı, yetenekleri elde tutma konularının günümüzde önem kazanmasıyla birlikte şirketler son yıllarda çalışan memnuniyeti ve beklentilerini ölçmeye başladı. Online Araştırma şirketi DORinsight ise farklı işkollarından katılımcılarla ülkemizdeki Çalışan Memnuniyeti ve Beklentileri’ni araştırdı. Araştırmaya 67 ilden, 18 yaş üzeri, yüzde 50’si kadın ve yüze 50’si erkek olmak üzere farklı sektörlerden ve pozisyonlardan çalışanlar katıldı. DORinsight Genel Müdür Yardımcısı Nurgül Usta, katılımcılara meslek seçimlerini nasıl yaptıkları ve çalıştıkları işten memnun olup olmadıkları, çalıştıkları şirket veya kurumdaki mevcut durumlarını nasıl değerlendirdikleri, 2012 yılını hem kendilerinin hem de şirketlerinin ekonomik durumu açısından nasıl gördükleri sorulduğunu aktarıyor. Usta, araştırmaya katılan tüm meslek gruplarına mensup çalışanların verdikleri yanıtlara göre, bugünkü meslekleri yerine yeniden meslek seçme şansları olsa şu anki meslekleri dışında en fazla istenen mesleklerin başında doktorluk, eğitimcilik ve devlet memurluğunun geldiğini vurguluyor.

Çalışanların yarısı eğitimiyle aynı işi yapıyor Eğitimini aldıkları işte çalışıp çalışmadıkları yöneltilen katılımcıların yarısı eğitimini aldıkları konuda çalışma şansına sahip olduklarını belirtiyor. 25-34 yaş arası çalışanlarda ise bu oran biraz daha yükselip yüzde 60’a çıkıyor. Usta, “Erkeklerin yüzde 58’i eğitimiyle alakalı bir işte çalışırken kadınların da yüzde 57’sinin eğitim aldığı konuda çalıştığı ortaya çıkıyor” diyor ve ekliyor: “Gençlerin çoğu üniversite eğitimlerinde belli bölümlere girebilmek ve eğitim alabilmek için büyük çaba sarf ettiği halde, bu kitlenin yarısının farklı konularda çalışıyor oluşu oldukça düşündürücü” diyor.

İşini sevmeyenler azınlıkta kaldı!

 
Araştırmaya göre çalışanların yüzde 69’luk bir kesimi şu anki mesleklerini isteyerek seçti. Yüzde 79’u ise mevcut işlerini severek yapıyor. meslek seçimi yaparken istediği konuda eğitim alma şansına sahip olamayanlar yüzde 31. buna karşın çalıştığı işini sevmeyenlerin oranı yüzde 21.Kimler mesleğini değiştirmek istiyor?


Usta, “Yeniden şansınız olsa hangi mesleği tercih ederdiniz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 33’ü yine öğretmen olacaklarını, yüzde 13’ü doktorluğu tercih edeceklerini söylediklerini aktarıyor. Usta, bankacı olarak çalışanların da yarısından fazlasının yüzde 55’inin bugün seçecek olsa yine bankacılığı tercih edeceği sonucuna vardıklarını söylüyor. Yönetici asistanlarının hiçbiri aynı mesleği seçmeyeceğini, mühendislerin yüzde 25’i mesleklerinden memnun olduklarını söylüyor.İstanbullular karamsar...


Çalışanlar 2012’de şirketlerinin daha iyi bir yıl geçireceğini düşünüyor. İyimserlerin oranı yüzde 61. 18-24 yaş çalışanlar arasında bu oran yüzde 68 çıkıyor. 45 yaş ve üzeri çalışanlara bakıldığında da katılımcıların yüzde 34’ü bu yılın ekonomik olarak pek iyi geçmeyeceği görüşünde.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön