Sınavsız üniversite okuma şansı

Her yıl 200 binin üzerinde üniversiteli yeniden üniversite okumak için sınavlara giriyor. Oysa Açıköğretim Fakültesi, 39 programında öğrenci ve mezunlara “sınavsız” okuma şansı veriyor.

Sınavsız üniversite okuma şansı

Her yıl üniversite sınavlarına 200 binin üzerinde genç tekrar üniversite okumak ya da bölüm değiştirmek için giriyor. Ancak birçoğu “sınavsız ikinci üniversite” okuma şansına sahip olduklarını bilmiyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin 39 programına isteyen tümöğrencilerin kayıt yaptırma hakkı bulunuyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, bugün 80 bin gencin aktif olarak “ikinci üniversitede” okuduklarını söylerken, pasif olan yani kaydı fakültede olup, sınavlara düzenli girmeyenlerle birlikte bu sayının 1milyon 201 bin 344 olduğunu belirtiyor. 30 bin öğrencinin de örgün eğitim programlarında okuduğunu anlatan Aydın, “Açıköğretim öğrencilerini de eklediğimizde öğrenci sayımız 1 milyon 231 bin 344’e ulaşıyor. Yüksek öğretimdeki öğrenci sayısının yüzde 44’ü bizde” diye konuşuyor.

 

Aydın, öğrencilerin sınavsız olarak  Açıköğretim Fakültesi’nin 39 kontenjansız programına kayıt yaptırma hakları olduğunu söyleyerek, “Birçok öğrenci bu hakkından habersiz. Oysa istedikleri bölümde eğitim göremiyorlarsa sınavsız bizde ikinci üniversiteyi okuyabilir. Mezunlar da bu haktan yararlanabilir” diye konuşuyor.

 

Yaşam boyu eğitim

Bilginin geçerlilik süresinin 2.5 yıl olduğuna değinen Aydın, “Sürekli bilgimizi yenilememiz gerekiyor. Bu nedenle mezunların da kendilerini yenilemeleri lazım. Yaş sınırı yok. Açıköğretimöğrencilerinin yüzde 77’sinin çalışması yaşam boyu eğitim verdiğimizi gösteriyor” diyor. Aydın harç ücretlerinin de diğer üniversitelere göre çok düşük olduğunu belirterek, ortalama günlük 1 lira 50 kuruşa eğitim verdiklerini sözlerine ekliyor. Açıköğretim Fakültesi’nde öğrenimharçları 250 TL ile 750 TL arasında değişiyor.

 

Kredili sistemle 3 yılda mezuniyet

Açıköğretim Fakültesi’nde Bologna süreci kapsamında bu yıldan itibaren aralarında İngilizce öğretmenliğinin de olduğu 5 lisans programında kredili sisteme geçildi. Yıl 30’ar kredilik iki döneme bölündü. Bütünleme sınavları kalkarken, her dönem için ara ve final sınavları geldi. Yani örgün eğitim programlarında olduğu gibi yılda 4 sınav oldu. Öğrenci bir sene içerisinde alttan kalmış dersi bulunmamak kaydıyla, üst sınıfından 15 kredilik ders alabilecek. Bu da 4 yıllık bir bölümü, 3 yılda bitirebilme olanağı sağlayacak Gelecek yıl sistem tüm programları kapsayacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön