Siyasete kadın eli değdi

Betül İstanbullu, iki ay önce kadınların siyasette daha aktif rol alması için kadinelisiyaset.com internet sitesini açtı. İstanbullu, “Kadın zarafetini siyasete taşımak istiyoruz” diyor.

Siyasete kadın eli değdi

10 yıl nikâh memureliği yapan, daha sonra sosyal çalışmalarıyla dikkat çeken Betül İstanbullu, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kadınlarla siyaseti bir araya getiren bir internet sitesi açtı. kadinelisiyaset.com internet sitesi aracılığıyla özellikle kadın milletvekillerine seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade eden İstanbullu’yla Yeniköy’deki ofisinde buluştuk ve kadınları konuştuk.
 
kadinelisiyaset.com sitesi nasıl doğdu?
Zaten Kadıneli Kulübü vardı. Bu oluşumu önce bir haber sitesi olarak büyüttük. kadinelihaber.com sitesini açtık. Uzun yıllardır kadınlarla iç içe olmamız nedeniyle oluşumumuzu siyasetle birleştirmek istedik. kadinelisiyaset.com sitesi henüz iki aylık ve hedef  kitlesi öncelikle ev kadınları.

Peki, bu internet portalının amacı ne?
Açıkçası kadın siyasilerimizin daha fazla gündemde kalmasını istiyoruz ve kadın sorunlarıyla daha çok ilgilenmeliler. Meclis’ te vekil sayımız arttı ama gündemde değiller. Altını çizerek söylüyorum, biz feminist değiliz. Kadının da erkekler kadar görünür olması amacımız. Ama asıl hedefimiz kadının zarafetini, ses tonunu, güzelliğini, anneliğini, aklını siyasetle birleştirmek.

Bu amaca nasıl ulaşmayı hedefliyorsunuz?
Farklı projelerimiz var. Pazara çıkıyoruz, AVM’ lere gidiyoruz ve mikrofonu kadınlara uzatıyoruz. Sonra bunları sitemizde yayınlıyoruz. Mesela kabul günleri yapıyoruz. Kadınlarla siyasetten sanata, modadan erkeklere her şeyi konuşuyoruz. Çünkü kadınların ortak sorunları var. Bu kabul günlerine toplumun rol modellerinin de katılmasını istiyoruz.

Mesela kimler katılmalı?
Kadın millet vekilleri, siyasilerin eşleri, sivil toplum kuruluşları, oyuncular, şarkıcılar, sanatçılar bizimle kabul günlerine gelebilir. Sezen Aksu, Nilüfer gibi isimler gelse çok güzel olmaz mı? Gani Müjde, Ayla Algan, Mehmet Ali Alabora’yla görüşüyoruz. Onlar da söylemleriyle kadınlara destek olabilirler. Kadınlarımız sadece seçim dönemlerinde hatırlanmamalı.

Son aylarda kadına şiddet haberleri çok arttı. Siz bunun için ne yapıyorsunuz?
Şiddet mağduru kadınları haberlerimizde göstermiyoruz. Ama şiddet uygulayan erkekleri tanıtıyoruz, gösteriyoruz. Sokağın sesine önem veriyoruz ve “Ne olmasını istiyorsunuz?” diye soruyoruz. Herkes “ Kadına şiddete hayır” diyor. Ama her şey sadece lafta kalıyor. Biz hiç sesini çıkarmayan kadınların sesi olmak için yola çıktık. O nedenle vurdulu kırdılı yayın yapmayacağız.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön