Madeline Figuera – Jones moda dünyasını topa tuttu!

“Birçok manken, vücut kitle endeksine uymak için anokreksiya ile yüz yüze”

Madeline Figuera – Jones moda dünyasını topa tuttu!

Büyük beden modasına ve mankenlerine yer veren dergilerden olan “PLUS Mode” dergisi Ocak 2012 sayısında, defilelerde sıfır beden olan mankenlere inat, kilolu mankenler ile çok çarpıcı çekimler yaptı. Çekimlerde 28 yaşında ve 42 beden olan manken Katya Zharkova yer aldı.Dergiden çok çarpıcı satırlar ise;  Rus güzel, bedeni etrafında bir mezura tutarak pozlar vermiş. “20 sene önce ortalama bir model, ortalama bir kadından %8 daha az yağ oranına sahipti. Bugünlerde ise %23 daha az yağ oranına sahipler”.“Bundan 10 sene önce büyük beden mankenler 42 ve 48 beden arasındaydı. Bugün ise bizler büyük beden mankene ihtiyaç olup olmadığını sorguluyoruz” diyor.“Günümüzde, ajans kataloglarında yer alan büyük beden manken ölçüleri 36 ile 44 arasında, fakat tüketiciler sürekli bu durumdan kaynaklanan memnuniyetsizliklerini belirtiyorlar”.Dergi günümüzde büyük beden mankenlere gösterilen ilgisizliği vurguluyor ve “Kadınların %50'si 44 ve üstü beden giyiyorlar ama üretilen kıyafetlerin çoğu 44 beden va altında” cümlesi ile aslında çizilen tablonun gerçekten uzak olduğunu söylüyor.Derginin baş editörü, Madeline Figuera – Jones, bu sayıların, moda ve güzellik sektörlerine bir büyük bir tepki olduğunu vurguluyor. Üzerine basa basa sıfır beden mankenin her daim sağlıklı olacak diye bir kaidesi olmadığını ve sektörü sürekli kaplamalarını eleştiriyor.


Editör “Her gün 'Kilo verin' reklamlarıyla karşılaşıyoruz, hatta günde birden fazla kez. Çünkü trilyonluk sektör, kazancını kilo alma korkusuna borçlu. Herkes sıfır beden olmak zorunda değil ve her sıfır beden güzel ve sağlıklı diye bir şey yoktur.” diyor.Madeline Figuera – Jones, tüketicilerin artık mankenlere fazla itibar etmediklerini, gerçek kadınla, o dergilerdeki kadınların aralarında büyük farklar olduğunu bildiklerini belirtiyor.Figuera – Jones  aynı zamanda “Küçük kadınlar, büyük kadınlarında tüketeceği ürünleri pazarlayamaz. Hala neden 36 ve 38 bedendeki kadınlar kullanılıyor?” sorusunun da altını çiziyor.PLUS Mode dergisi, çekimlere istinaden okuyucularının yorumlarına da yer vermiş. Okuyucularından birinin yorumu ise; “ Eğer bu çekimler bize, her bedende güzel olabilirsiniz diyorsa, güzel. Ama bana obezsin ve sağlıklısın demeyin. Biz bu ülkede zayıflık ve sağlık konusunda çarpıtılıyoruz ve daha kötüsü insanların bunun hakkında söyledikleri daha da çarpıtılıyor”.Bir başka yorum ise; “Bence moda dünyası, ne anoreksiyayı, ne de obeziteyi desteklemeli”.Makale eşit yorumları da içeriyor. Okuyuculardan birinin yorumu “ Tüm kadınların çirkin olduğuna dair beyin yıkanmışlığı var. Yani açlıktan ölmezsek erkekler bizlere bakmayacakmış gibi bir gerçeklik yaratılıyor. Daha sağlıklı gözüken modellere ihtiyacımız var. Ne anokreksik ne de obez modele...”  Sizin yorumlarınız nedir?

Facebook Yorumları
Yorumlar
50
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön