Eviniz için renk seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Renklerin doğru kullanımı evinize kişilik verir.

Eviniz için renk seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Dekorasyon bir mekanı veya bir alanı düzenlemek ise, buna imzayı atacak olan renklerdir…
Renkler bir yüzün makyajı gibidir. Biliyorsunuz bir makyajla yüzünüzü genç, yaşlı, yorgun, asil, bayağı, eğlenceli gösterebilirsiniz.


İşte renkler dekorasyonda da aynı görevi üstlenirler.

Bazen ciddi, bazen neşeli, bazen sevimli, bazen asil vs. olabilmeyi sağlarlar. Bunun için renkleri iyi tanımak gerekir. Renk kullanmak çok kolay gibi görünse de dekorasyonda kullanımı en riskli elemandır. 

 

Renkler eve kişilik verirken bir taraftan da bizler üzerinde farklı duygular yaratırlar. (Örnek; sarı renk hastalık duygusu yaratır) bu yüzden dekorasyonda renk kullanmadan önce, renklerin üzerimizdeki etkilerini de iyi araştırmak gerekir. 

 

Bir mekanda renk kullanırken, mekanın değişmeyen elemanlarının renklerini dikkate alarak başlamak gerekir.

 

Pencere doğramaları, kapılar, varsa duvar kaplamaları, zemin malzemesi bunlar kullanacağımız renklerin yanında nasıl duracak? Sorumuz bu olmalı. Ahşap bir zemin kaplamasının yanında duran beyaz bir duvar ile zemini gri seramik kaplı bir mekânın yanında duran aynı beyaz çok farklı bir sonuç verir. Bu yüzden hadi ben duvarlarımı x renge boyayayım diye yola çıkılamaz...

 

Dekorasyonda kullanılan renkler hiçbir zaman asıl renkler olmaz. (sarı -kırmızı-mavi-yeşil gibi) Renkler daima yumuşatılmış, aslında mekânın değişmeyen elemanlarına uydurulmuşlardır. Örnek: beyaz, o kadar çeşitlidir ki... Gri beyaz- sarı beyaz – yeşil beyaz -mavi beyaz gibi seçenekleri bulmak mümkündür. Baktığınızda hepsini beyaz görürsünüz ama gri beyazın yanına kahverengi bir obje koyduğunuzda beyaz kirlenmiş gibi durur. Hâlbuki aynı beyazın yanına siyah bir obje koyarsanız beyaz size pırıl pırıl gelecektir. 

Yeşil beyaz bir duvarın önüne sarı- bej bir koltuk koyduğunuzda, duvarı yeşil algılarken, aynı yere yeşil bir koltuk koyarsanız duvarlarınız beyaz görünür.


Sonuç olarak dekorasyonda kullanılan her eleman birbiriyle alakalıdır. Hem stilleri hem de renkleri açısından. Dekore ettiğiniz mekandaki elemanlar arasında kurduğunuz renk bütünlüğü size dekorasyonda başarıyı getirir.

 

Y. Mimar Bahar Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön