Bahçe zamanı

Bahçe mobilyası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Şimdi bahçe zamanı

BAHÇE NASIL DÜZENLENİR?

Havalar  güzelleşip, güneş bizi tatlı tatlı ısıtınca, evlerin içi bütün cazibesini kaybeder. Dışarıdaki ılık hava, taze çiçek kokuları bizi bahçelere çeker adeta... Bu çekimle beraber hayatımızda bütün yaz sürecek  bahçe macerası başlar...


Bahçeler içinde yaşayınca güzeldir. Bunun içinde ilk yapmamız gereken, bahçede çeşitli  oturma mekânları planlamaktır. Bu mekânlar bahçenin büyüklüğüne göre bir veya birkaç tane olabilir.

 

Oturma mekanları

Genellikle (varsa) bahçenin en büyük ağacının gölgesinde olmalıdır. Eğer böyle bir ağaç bulunamıyorsa bir şemsiye veya pergola oluşturulabilecek bir açık alan seçilmelidir.


Pergola genellikle ağaç veya metalden yapılmış bir taşıyıcı sistemin üzerinin çeşitli malzemelerle örtülmesiyle oluşturulan gölgeliktir. Şemsiyeler ise hareketli veya sabit ayaklar üzerine oturtulan, açıp kapatılan gölgeliklerdir.


Gölge alan elde ettikten sonra, bu alanda koltuk, sandalye, şezlonglarla bir yaşam alanı oluşturulur.
Oturma mekânlarının zeminleri doğal bırakılabilir. Böyle, çim veya doğal bitki örtüsüyle kaplı bir oturma mekânı vücut elektriğimiz içinde çok faydalıdır.


Bu alanları aydınlatmak için ise en kolay yol mumlar veya küçük meşalelerdir.


Oturma mekanlarının çevrelerinde ayrıca, salıncaklar, sallanan sandalyeler de kullanılabilecek alternatif oturma elemanlarıdır.

 

 

Bahçe mobilyası alırken dikkat edilecekler:

 

 • Oturma elemanları seçilirken doğal malzemelerden yapılanlar tercih edilmelidir. Çünkü bu elemanlar genelde açıkta kalacak ve nem, yağmur, güneş gibi çeşitli hava şartlarıyla savaşacaktır. Metal elemanlar sıcakta ısınır, yağmur ve nemden paslanır, ayrıca demir olanları çok ağır olur. Plastik olanlar güneşte deforme olabilirler ve renkleri değişebilir. Ahşap veya bitki sapları ile yapılanlar hem sağlıklı hem de dış şartlara dayanıklıdırlar.

 

 • Oturma elemanları yastıklarla daha rahat hale getirilirler.

 

 • Bahçemize renk getiren yastık ve minderler güneşten solmayan kumaşlardan seçilmelidir.

 

 • Yumuşaklıkları da çok önemlidir.

 


Yemek mekanları

Yemek mekânlarının zeminleri, oturma mekanlarının aksine, bir malzeme ile kaplanmalıdır. Çünkü bu alanın elemanları olan masa ve sandalyeler sabit durmalıdırlar. Yemek yerken sallanan bir sandalye veya bir masayı kullanmak keyif değil bir işkence olabilir.


Zemin doğal taş ahşap veya dış mekan seramikleri ile kaplanabilir. Bu kaplama yapılmadan önce, alanda toplanacak sular için bir drenaj (suları  toplayıp bir yere aktaran sistem) düşünülmelidir.
Burada kullanacağımız masa mermer veya cam tablalı olabilir. Bu malzemeler hem dış şartlara dayanıklıdır hem de temiz tutulması kolaydır. Ayaklar metal veya ahşap olabilir.


Aydınlatma için ise, tepeden asacağınız bir veya birkaç fener bu problemi çözer. Fenerlerin renkleri de oturma mekânına ayrı bir canlılık getirir.

 


Bahçelerde, kendi hobilerinize uygun köşeler planlamak da yaşamınıza ayrı bir nefes getirecektir. Örneğin okumak için sakin bir köşe, dinlenmek ve uyuklamak için yatarlı bir şezlong günün yorgunluğu üzerine oldukça cazip bir nokta yaratmaz mı?


Sizlere sıcak günlerde, mutlulukla geçireceğiniz zamanları paylaşacağınız bahçelerde güzellikler diliyorum...

 

Y. Mimar Bahar Doğu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön