Jolie’ye yüzük, eve mobilya...

Brad Pitt mobilya tasarlasa alır mıydınız? Kendisine “Tasarımcı” dendiğinde “Abartmayın” diyor ama Pitt tek bir koltuk için 45 bin dolar istiyor.

Jolie’ye yüzük, eve mobilya...

Brad Pitt’i pek çok filmde izledik. Angelina’nın yanında gördük. Pek çok reklamda ona hayran kaldık ama bir kadın parfümünün yüzü olarak ilk kez karşımıza çıktı. Pitt’in şaşırtan hareketleri Coco Chanel’in efsanelerinden Chanel 5’in yüzü olmakla sınırlı değil bugünlerde...Mimariye ve dekorasyona düşkünlüğü öteden beri biliniyor. Design: e2 isimli bir TV programının sunuculuğunu üstlenen ve Frank Gehry’den mimarlık dersleri alan ünlü yıldız, geçen hafta mobilya tasarımlarıyla basının karşısındaydı. Ünlülerin kıyafet tasarlamasına alıştık artık. Madonna’dan Jennifer Lopez’e, Victoria Beckham’dan Sarah Jessica Parker’a hatta bizde Ajda Pekkan’a kadar... Ancak ünlüler endüstriyel tasarımın bir parçası olanmobilya tasarımından uzak duruyordu. Bir Justin Timberlake ve bir de Cindy Crawford cesaret edebilmişti buna.

 

Angelina Jolie’ye yüzük tasarladı

Yine de Pitt’inki diğerlerinden farklı görünüyor. Kanuni’nin Hürremiçin yaptırttığı yüzük gibi Angelina Jolie’ye tasarladığı elmas yüzüğü ve Katrina kasırgasında evini kaybedenler için çizdiği küçük prefabrik evleri saymazsak, Pitt’in tasarımcılığa ilk profesyonel adımı bu.

 

Yıllardır hobi olarak karaladığımobilya çizimleri tek tek hayata geçiyor. Ancak bu konuda kendisine tasarımcı denmesine “Abartmayalım” diyecek kadar alçakgönüllü. Pitt’inmobilya tasarımcılığına adımatışının hikâyesi filmsenaryosunu andırıyor: Bir gün ünlümobilyacı Frank Pollaro, hazırladığı mobilyaları teslimetmek üzere Pitt’in evine gelir. O sırada ünlü oyuncunun mobilya tasarımlarıyla dolu karalama defterini görür ve bir süre inceledikten sonra, takımolup çizimlerini hayata geçirmeyi teklif eder. Pitt’in cevabı ise “Bu eğlenceli olabilir”dir. 12 parçası Brad Pitt’in 45 parçası Pollaro’nun olan koleksiyonun hazırlıkları orada başlar. “Mobilya tasarımları beni çekiyor. Kalite konusuna obsesif derecede eğiliyorum. Öyle ki hastalık derecesinde” diyen ünlü yıldız, kendi gibi detaylara obsesif şekilde eğilen Pollaro’yla pek çok konuda anlaştıklarını söylüyor:

 

“Aynı dili konuşuyoruz. Aynı zamanda şarabı ikimiz de fazlasıyla seviyoruz.” “Brad Pitt işte, ne tasarlasa satar, çizgi çekse yeter” diyebilirsiniz ama böyle düşünenlere bir çift lafı var: “Havadan doğmadı bu proje. 1990’lardan bu yana binalar vemobilyalarla ilgili fikirlerimvardı. Özellikle deMackintosh ve Frak LloydWright’ı keşfettiğimde...” Fransızca dersini bırakabilmek için 2 kredilik ders ararken kütüphanede “Hayatımı değiştirdi” dediği ünlümimar Wright’ın eserleriyle tanıştı.

 

“Metamorfit tasarımlar”

Art Neo ve art deco tarzında hazırladığı mobilyalarda İskoç mimar Charles RennieMackintosh ve Glas Rose’dan esinlenen Pitt,masa, sandalye, yatak ve küvet tasarladı.

 

Tasarımlarının çıkış noktasıysa inişleri ve çıkışlarıyla insan hayatı. “Metamorfik” olarak tanımladığı tasarımları arasında, altında zikzaklar çizen bir hat bulunan uzun dikdörtgen bir masa da var, ayakları spiral şeklinde uzanan bir kokteylmasası da. Bir de yatak...

 

Başlığı tropikal ahşaptan yanları nikelden oluşan bu yatak, 6 çocuğuyla bile rahatlıkla sığacakları kadar büyük. Bu yatağın Pitt’in çizdiği şekilde olabilmesi için 2 yıl kafa patlatmışlar. Çizmek kolay elbet ancak üretimaşamasını görünce Pitt “Ustalara büyük saygım var” demekten kendini alamıyor. Yapımı yıllar sürünce değeri daha da artan yataktan farklımalzemelerle 9 adet üretilmiş.

 

Sadece yatak değil, diğermobilyalar da kolay vücuda gelmemiş. Obsesifliğini kanılarcasına en kısa tasarım toplantılarının 7 saat sürdüğünü söylüyor ünlü aktör.

 

Koleksiyonun en dikkat çekici parçalarından biri de küvet. İki kişilik tasarlanan küvet mermerden. Avrupa’nın bir Asya’nın iki numaralı mermer ülkesi olunca “Acaba bu mermerler Türkiye’denmi” sorusu aklımıza geliyor. Ancak Pitt, Statuario ve Venatomermeri kullanmış.

 

45 bin dolara koltuk

Tasarımcı Brad Pitt, söz konusu olan da el işçiliğiyle ve sınırlı sayıda üretilmiş mobilyalarsa fiyat akıl almaz oluyor. Pollaro fiyatları şöyle açıklıyor: “Özel yapım mobilyaların üst fiyatının bile üstünde. Ancak bir gün daha ucuz malzemelerle seri üretime geçilirse daha makul fiyatlara iner. 45 bin dolara sattığımız koltuk çok daha düşük bir fiyata satılabilir.” 45 bin doları duyunca bu projenin sürdürülebilirliği düşündürücü olabilir ancak Pollaro gelecekten umutlu: “Bu daha bir başlangıç.”

 

Mobilya tasarlayan ünlü az

Geçen günlerde evlenen Justin Timberlake, Hollywood ünlülerinin dekoratörü Estee Stanley’nin Home Mint isimli markası için sanat koleksiyonu oluşturmuştu. İnternetten satışı yapılan ürünler büyük ilgi görmüştü. Ayakkabı da tasarlayan Cindy Crawford, Amerikalı Rooms To Go markası için kendi kişisel tarzını yansıtan “Cindy Crawford Home” adında ev ve çocuk mobilyası koleksiyonunu hazırladı. Raymour and Flanigan Furniture markası için de deri ve kumaş kanepeler tasarladı

 

Haber: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön