Siyahi balerinlere siyahi puantlar

İngiliz bir ayakkabı üreticisiyse, farklı ten rengine sahip balerinleri memnun edecek bir adım attı.

Siyahi balerinlere siyahi puantlar

Bale puantları her zaman açık şeftali rengi olur çünkü giyenlerin de ten renginin bu tonda olduğu düşünülür. Freed adlı bir ayakkabı üreticisi tarafından imal edilen yeni ayakkabılarsa, beyaz tenli olmayan balerinlerin tenlerine uyumlu renklerde. Freed, 2017 yılında ilk kez bu tür ürünler üreten Gaynor Minden adlı Amerikalı bir firmanın yolundan gidiyor.

 

Bronz ve kahverengi tonlarında üretilen puantlar, bale dünyasına farklılıkların dahil edilmesi yönünde büyük bir adım. Asyalı ve Afrikalı dansçılardan oluşan Ballet Black adlı bale grubunun yöneticisi Cassa Pancho, bale dünyasının dışından gelen bu konudaki en büyük tepkinin, bugüne kadar farklı renkte puantların neden üretilmediği sorusu olduğunu söylüyor.

 

Puantlar ilk olarak, dansçıların çıplak ayaklıymış gibi, ayak ve bacakların tek bir çizgi halinde görünmeleri için tasarlanmış ancak doğal olarak, bütün dansçılar standart bir renkte değil. Misty Copeland, Michaela DePrince ve Precious Adams gibi siyah dansçıların yükselişiyle birlikte bale dünyası da gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalmış.

 

Pancho'nun dediğine göre ayakkabılar, üretici ve Ballet Black'in tahmininden çok daha fazla ilgi görmüş. Fransa'dan, Amerika'dan, Brezilya'dan, Japonya'dan ve Yunanistan'dan basın konuyla çok ilgilenmiş. Ayakkabılarla ilgili sayısız TV ve radyo programı yapılmış. İlginç bir şekilde herkes, siyah bir balerin olan Cira Robinson'un pembe puantlarını nasıl boyadığını görmek istemiş. Özelikle Hispanik ve siyah dansçılar için her gösteriden önce puantları kendi ten rengine göre boyamak, doğal karşılanan bir ritüel. 

 

Söz konusu puantlara uygun renklerde bale taytları da üretiliyor. Özellikle koyu tenlerde gri-mavimsi bir tona neden olan pembe taytlar artık tek seçenek değil. 

 

Bu ürünlere taleplerin büyük çoğunluğu Güney Amerika, Güney Afrika ve ABD'den geliyor. Pancho'nun dediğine göre dansçılar bu ayakkabı ve taytlarla kendilerini daha fazla "görünür" hissediyorlar.

Kaynak: theguardian.com

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön