Özgüveni geliştirmenin yolları

Uzman Psikolog Mahir Efe Falay özgüveni geliştirmenin yollarını ve yararlarını anlattı.

Özgüveninizi nasıl geliştirirsiniz?

Uzman Psikolog Mahir Efe Falay, özgüvenin doğuştan gelmediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Özgüven, kelime anlamıyla 'Öz'e olan güven" demektir. Yani kendinize güvenmektir. Hayat içinde yaşadıklarınızla kazanılır. Örneğin bebekken keşif faaliyetleri durdurulan - engellenen bebek zaman içinde keşif için uğraşmaz olacaktır.”

 

Çocuğa söylenen “Aman dur yapamazsın”, “Sakın dokunma!” veya “Boşver sen, aklın ermez” gibi sözlerin çocuğun kötülüğüne olduğunu söyleyn Psikolog Mahir Falay bu durumu şöyle açıklıyor: “Özgüvenin temeli davranışsa ve davranış engelleniyorsa özgüven de gelişemez. Çevresi iyiliği için yapılan engellemelerle dolan çocuk yıllar sonra yetişkin haline gelip o eski çevreyi arkasında bıraktığında sudan çıkmış bir balık gibi çaresiz, savunmasız ve bunalım halinde kalır.”

 

Özgüven gelişimi için yapılması gerekenleri sıralayan Uzm. Psikolog Falay, bu kısa tavsiyeler ile yararlı etkiler sağlamanın mümkün olduğu belirterek “Özgüven doğuştan gelmez. Kazanılan ve geliştirilebilen bir özelliktir. Bu yüzden önerilere kulak verin veya uygun bir uzman yardımıyla kazanın” açıklaması yaptı.

 

İşte özgüven geliştirmek için tavsiyeler:

 

Aileler için:

 

1- Bırakın canı ‘biraz’ acısın. O şekilde gerçekleştirmeye çalıştığı davranışın sonucunu çok daha iyi öğrenir. Acımasın diye engellemelerse onu sündürür.

 

2- Bırakın ‘biraz’ yorulsun. Bu yorulmalar ona ileride gerçek hayatta bir şey başarmak için yorulmak gerektiğini gösterir. Yetişkin hayatlarınızda kaç iş çaba harcamadan sizin yerinize oluyor ki?

 

3- Bırakın ‘biraz’ yavaş yapsın. Bu şekilde legolar dışında daha zor kurulum işlerini kendi gücü yettiğince halledebilir. Evet tornavidayı döndürmesi yavaş olacaktır. Ama ‘o’ vidayı takmıştır.

 

Yetişkinler için:

 

1- En kötü ne olabilir ki? Şeklinde sık sık düşünün. Örneğin müdüre bir şey söylemek için odasına girerken bu gelsin aklınıza. Veya otobüste inmeniz gereken durağı kaçırdığınızda az sonra otobüs kırmızı ışıkta durduğunda siz “Kaptan orta kapı” diye bağırdığınızda, aylardır gözünüzde olan karşı cins okulda tek başına boşken yanına gidip gitmeme arasında kaldığınızda... Merak etmeyin, gerçekten kötü bir şey olamaz.

 

2- İnsanların, hele büyük ihtimalle bir daha görmeyeceğiniz insanların sizin hakkınızdaki düşüncesi ne kadar önemli olabilir? Bunu 100 üzerinden puanlayın. Eğer 20-30 derseniz; özgüven yolundasınız! Ama 80-90 ise cevabınız şunu da cevaplayın “Siz kendiniz için mi başkaları için mi yaşıyorsunuz?”

 

3- Güçlü yanlarınızı aklınızda tutun. Kimse tüm özellikler bazında baştan aşağı kötü değildir.

 

4- Üstteki üçünü de sürekli düşünürseniz, İngiltere'de bir cep telefonu satıcısıyken katıldığı bir yarışma sonrasında şu anda trilyoner olan tenor Paul Pott olabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 548

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 385

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8959

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3520

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2174

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön