Mutlu etmeyi öğrenin!

Hala mutlu etmeyi bilmiyor musunuz ya da tevazu göstermeyi? Elinizi çabuk tutun, korkularınızla yüz yüze gelin. 35 yaşına gelmeden önce bunları öğrenmeye çalışın!

Mutlu etmeyi öğrenin!

“Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder,

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider!”

 

Orhan Veli’nin bu dizelerini bilirsiniz.

 

Tuba Tezcan, ‘35 Yaşına Gelmeden Önce Yapman Gereken 101 Şey’ isimli kitabında bu dizelerdeki gibi hissetmeye henüz zaman varken, harekete geçmeyi öneriyor.

 

İşte yapılacaklar listesindeki üçüncü ana başlık:

 

İçsel seyahatinizde zevkleriniz size yol gösterecek!

 

1.  Korkularınızla yüz yüze gelin.

Yaşamınızın her alanına yayılmış olan korkularımız yüzünden bazen özgüven, bazen de performans kaybı yaşarız. Bitmek bilmeyen içsel kaygılarımız, endişelerimiz bizi rahat bırakmaz. Bu durum iş ve aile yaşantımızı doğrudan etkiler. Peki ne yapmak lazım? Korkulardan korkmamak, bunların aslında bizim kendi kişiliğimize varmamız için önemli unsurlar olduğunu düşünmeliyiz. İçimizde olan bu korkuları pratik hayata dökmeli, pratik hayat içinde bunlarla karşılaşmalı, bunları çözmeye çalışmalıyız.

 

2. Sırlarınızı paylaşın.

Sırlar sürekli saklanamaz. Cana yakın mizacınız olmayabilir, çevrenizdekiler sizinle ilgili her şeyi bilmek zorunda değiller ama gene de birilerine anlatacağınız sırlarınız olmalı. Kim bilir, anlattıktan sonra kendinizi daha rahatlamış ve stres haline getirdiğiniz sırlarınızdan kurtulmuş da olursunuz. Tek başına üstesinden gelemeyeceğiniz küçük sorunlarınızı sevdiklerinizin çözmesine imkan tanıyın. Özel sırlar içinde bazı özel itiraflar yapmanız da gerekebilir. Bunları paylaşmaktan çekinmeyin.

 

3. Mutlu etmeyi öğrenin.

Neden bizi mutlu eden şeyler başkalarını da mutlu etmesin diye düşündünüz mü? Bunu öğrenmenin en kolay yolu; etrafınızdakilere bunu sormanız olacaktır. Belki de çevrenizde sizin onu mutlu etmenizi bekleyen birçok kişi var. Ona ne istediğini sorun. Bu kişiye istediğini sağlamak sizin güç sınırlarınızın içine giriyorsa, bu kişiye hemen istediğini verin.

 

4. Mütevazı olun.

Tevazu diğer insanlarla iletişimi kolaylaştırır. Yardımlaşmayı, dayanışmayı sağlar. Hayatı kolaylaştırır. Kişiliğimizi kurmamıza yardımcı olur. Neler yaptığınız, kim olduğunuz bu sihirli sözcükte saklıdır. Kim olduğunuzu nasıl bileceğinizi tevazu kelimesi belirleyecektir.

 

5. Kimseye eziyet etmediğinizden emin olun.

Eğer hareket tarzımızın doğruluğunu bize vicdanımız onaylatıyorsa yaptığımız veya söylediğimiz her şeyde danışacağımız yer de orası olmalıdır. İlişkilerimizde ne kadar eşit davrandığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Herkese karşı kibar ve ölçülü davranmanız toplum içindeki yerinizi zenginleştirecektir. İnsanlara karşı doğru dürüst davranmak için ille de Sokrates okumak gerekmiyor. Doğru olanı uygulamak her zaman için basit olabilir. Kişisel zevklerimizi başkasına eziyet etmeden yaşarsak, biz de çevremizdekiler de daha mutlu olabilir.

 

Yarın: Yaşam size bunları sunarken, siz nerdesiniz?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Maceraya atılmak için geç değil!

 

Hobilerinizi kırbaçlayın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön