Diyabet çocukları da tehdit ediyor!

Günümüzde sıklığı ve önemi giderek artmakta olan diyabet çocukları da tehdit ediyor. Diyabet kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun üretilmemesi veya yeterli salgılanmasına rağmen vücut tarafından kullanılamaması anlamına geliyor. Tip 1 Diyabet Bu tip diyabette insülin yetersiz salgılandığı için yaşam boyu insülin kullanmayı gerektirir.

Diyabet çocukları da tehdit ediyor!

Günümüzde sıklığı ve önemi giderek artmakta olan diyabet çocukları da tehdit ediyor.

Diyabet kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun üretilmemesi veya yeterli salgılanmasına rağmen vücut tarafından kullanılamaması anlamına geliyor.

Tip 1 Diyabet
Bu tip diyabette insülin yetersiz salgılandığı için yaşam boyu insülin kullanmayı gerektirir. Bazı toplumlarda daha sık olmakla birlikte, diyabet tanısı alan 10 kişiden biri bu tiptendir. Genellikle 5-7 ve 10-14 yaşları arasında görülüyor. Tip 1 diyabeti olan çocuk şişman değildir. Belirtiler ani başlar. Bu belirtilere ek olarak genellikle çocuk zayıflar. Bu tip diyabette genetik faktör önemli rol oynamaz.

Çocuğunuzdaki değişikliklere dikkat edin

 • Çocuğunuzda ani başlayın idrar sayısındaki artış varsa (özellikle geceleri sık sık tuvalete çıkması)

 

 • Sürekli çok fazla susadığından ve ağzının kuruduğundan şikayet ediyorsa

 

 • Cildinde kuruluk varsa

 

 • Çocuğunuz çabuk yoruluyor ve oyun onlarken enerji kaybı yaşıyorsa

 

 • Bulanık gördüğünden yakınıyorsa

 

 • Bulantı, kusması ve karın ağrısı varsa

 

 • Derin solunum ve solukta aseton kokusu geliyorsa

 

 • Dalgınlığı varsa

 

 • Zaman zaman baygınlık hissi yaşadığından şikayetçi oluyorsa


Yaşadığı tüm bu sorunlar şekerin yükselmesi sonucu ortaya çıkıyor olabilir. Anne ve babaların çocuğundaki bu tip değişiklikleri dikkate alıp, zaman kaybetmeden bir uzmana götürmeleri gerekiyor.

Anne sütüyle besleyin!
Çocuklarda görülen diyabetin nedeni bağışıklık düzeninde olan sapmadır. Normalde vücudu dışarıdan gelen yabancı etkenlere karşı korumakla görevli bağışıklık sisteminin herhangi bir nedenle bozularak, kendi hücrelerini de yabancıymış gibi kabul etmesi ve pankreasın insülin üreten hücrelerini hasarlandırarak yok etmesidir. Sonuçta çocuğun vücudunda insülin yapılamağı için dışarıdan insülin alması yaşamını sürdürebilmesi için gereklidir.

Viral enfeksiyonlar, toksinler, beslenme ve stres gibi çevresel faktörler çocukluk döneminde oluşan diyabeti etkiliyor. Tip 1 diyabetinden korunmak için bebeklerinizi anne sütüyle beslemeniz oldukça önemli. Ayrıca emziren annelerin viral enfeksiyondan korunması gerekiyor.

Psikolojik destek alın
Kronik hastalığa sahip olan çocukların anksiyete düzeyleri, sağlıklı bireylere göre daha yüksektir. Bu sebeple aile üyeleri de bu durumdan etkilenir. Çünkü hasta olan çocuğa karşı tutum değişmektedir. Çocuk bu durumda bazı davranış değişiklikleri gösterebilir. Bu değişik davranışlar genellikle yıkıcı davranış bozuklukladır. Çocuklarına diyabet tanısı konan ailelerin mutlaka psikolojik destek almasını tavsiye ediliyor.


Çocuk Hastalıkları
Uzm. Dr. Hayri Gözlükgiller

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön