Abdominal obezite nedir?

Karın bölgesinde biriken yağ oranı kadınları tehdit ediyor...

Abdominal obeziteye dikkat

Araştırmalar Türkiye’deki kadınların yüzde 54’ünün abdominal obezite yaşadığını gösteriyor. Kalp krizinden alzheimer’a birçok rahatsızlığa neden olan karın bölgesi yağlanmasına karşı yepyeni bir yöntem var. 


Dünya genelinde obezitede ciddi bir artışın yaşandığı tehlikeli bir dönemden geçiyoruz. Özellikle karın bölgesinde biriken yağ oranı kadınları tehdit ediyor... Kalp rahatsızlıklarıyla birlikte depresyona da neden olan abdominal obezitede son iki yılda yüzde 15’e varan bir artış söz konusu... Ülkemizde karşımıza çıkan oranlar ise çok şaşırtıcı ve korkutucu! Kardiyoloji uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’deki erkeklerin yüzde 17’si, kadınların ise yüzde 54’ü abdominal obeziteden muzdarip.

 

İdeal bel ölçüsü 88 cm. 


Armut tipi vücut şekline sahip kadınlarda genellikle kalça ve basen bölgesinde yağ birikimi gözlenirken, elma tipindeki yağ birikimi karın ve mide bölgesinde toplanıyor. Kalça ve bacak civarında hayati öneme sahip bir organ bulunmadığı için sadece estetik bir olumsuzluktan bahsedilebilir. Ancak karın ve mide bölgesindeki birikim birçok organı tehdit ediyor.

 

Bir endokrin organ olarak çalışan ve kardiyo metabolik risk artışından sorumlu olan abdominal obezite, başta kalp krizi olmak üzere şeker hastalığı, hiper tansiyon, alzheimer gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden oluyor. Ayrıca kilo artışını takiben giysilerin vücuda oturmayışı da özellikle kadınlarda depresyonu tetikliyor.

 

Erkeklerin ortalama karın ölçüsü 102 cm verilirken, kadınlar içinse 88 cm ideal olarak görülüyor. Özellikle abdominal obezite konusunda Türkiye gibi ciddi sorunlar yaşayan bir diğer ülke ise Fransa... Yapılan anketlere göre Fransa’da 2009 yılında bu sorunla mücadele eden kadınların oranı yüzde 14’ken 2010’da yüzde 31’e çıktığı görülüyor.

 

Karın bölgesinde dünya genelinde 5 cm’lik bir kalınlaşma söz konusu. Bunu fark eden bilim adamları karın bölgesinde meydana gelen yağ birikimini engellemek adına çeşitli deneyler yapmaya başladı. Ortaya çıkan sonuç ise cesaretlendirici! Özellikle yeni geliştirilen bir cihaz bu konuda yeni ufuklar açtı. “Karın bölgesinde biriken yağlar yukarı doğru çıkarak göğüs bölgesine baskı yapıyor, bu nedenle de gayet dikkatli davranmak gerekiyor. Redustim cihazı neştersiz bir uygulamayla kalp rahatsızlıkları ve obeziteye neden olan karın bölgesindeki yağları azaltıyor” diyen ünlü Fransız estetik doktoru Ghislaine Beilin sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Redustim’in sırrı düşük frekansta elektromanyetik dalgalar yayarak, cilt üzerinde küçük baskılar yapıp yağın azalmasına neden oluşunda. Vücut kitle indeksi 25 olan (Ortalama 18.5 ile 25 arasında olması gerekiyor.) 28 hasta üzerinde yapılan klinik çalışmalarda herhangi bir incelme programıyla birlikte uygulanmadan gerçekleştirilen 12 seans, Redustim’in ardından karın bölgesinde ortalama 6 cm’lik bir incelme andığını gösteriyor.”

 

Drenaj ve elektromanyetik dalgalar ile incelme

 
Redustim iki farklı tekniği bir araya getiriyor. İlk aşamada düşük frekanslı sinüzoidal elektromanyetik dalgalar kullanılıyor. Bu dalgalar vücuda yayılarak biriken yağları hareket etmeleri için tevşik ediyor. Bunun yanı sıra düşük frekanslı dalgalar, gliserolün yaydığı trigliserit adipositlerin daha hızlı hidrolize olmasını sağlarken, drenaj akışını da kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Elektromanyetik dalgalar ile uyarılan kaslar ise gevşemeye başlayarak hastayı uyku moduna sokuyor ve yağların vücuttan atılması için sinyal veriyor. İkinci aşamada ise yağdaki toksinler ve zararlı maddeler ayrıştırılarak lenfatik drenaj yöntemiyle vücuttan atılma işlemi gerçekleştiriliyor. Hafif bir baskı masajıyla gerçekleştirilen bu işlem sonrasında kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz.

 

Kısacası Redustim, bir saatlik 12 seansla biyolojik metabolizmamızı hareket geçirerek karın bölgesindeki yağları düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar ve masajla vücuttan atıyor. Ayrıca vücuda zarar veren toksinler ile yağ asitlerinin de ayrıştırılmasını destekliyor. Böylece hiçbir çaba sarfetmeden, herhangi bir yan etkisi olmadan karın bölgenizde 6.1 cm’lik bir incelme sağlıyor ve silüetiniz yenileniyor. Şimdilik sadece Fransa’da uygulanan Redustim’in en kısa zamanda Türkiye’yeye de gelmesi bekleniyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön