Alkol düşündüğünüzden de zararlı!

Belirli bir miktarda alkol tüketmenin sağlığınıza o kadar da zarar vermediğini düşünüyorsanız haberimiz fikrinizi kesinlikle değiştirecek.

Alkolün azı da çoğu da zarar!

Alkolün etkileriyle ilgili olarak son detaylı araştırma Washington Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmaya göre az miktarda bile olsa alkol tüketimi sağlık için oldukça zararlı.

 

Lancet Tıp Dergisi’nde yayınlanan rapora göre 2016 yılında İngiltere’de alkol nedeni ile 2.8 milyon kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 15-49 yaş arasındaki erken ölüm ve sakatlık sebepleri arasında en başta alkol bulunmakta. Araştırma sonuçlarına göre alkol kullanımı özellikle erkekler arasında daha çok ölüme sebep olmakta. Önceki araştırmaların çoğunda günde 1-2 kadeh şarabın veya biranın insan sağlığı için yararlı olduğu gibi sonuçlar var olsa da yapılan bu son araştırma alkolün insan sağlığına kesinlikle yararlı olmadığını ve hatta neredeyse hiç tüketilmemesi gerektiğini gösteriyor.

 

Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından yapılan bu araştırmada, 1990-2016 yılları arasında 195 ülkede ne kadar alkol tüketildiğini ve bunun sağlığa olan etkilerini saptamak üzerine çalışılmış. Araştırmacılar ayrıca bu araştırmada daha kapsamlı bir sonuca ulaşmak için dünya üzerindeki alkol alma alışkanlıklarının sağlık üzerine etkisini gösteren önceden yapılmış 28 milyon insanı kapsayan 694 araştırmanın da verilerini incelemiş.

 

Az miktarda alkol almanın sağlık için yararlı olduğu konusundaki varsayımların yıllardır var olduğunu belirtmiştik. Bazı araştırmacılar günlük bir kadeh şarabın kalp hastalıkları, diyabet ve inmeden korunmak için yararlı olduğu savunmaya devam etse de alkolün zararlarının yararlarından çok daha fazla olduğu yadsınamaz.

 

 

Alkol kullanımı özellikle 50 yaş üstü kadınlarda kanserin en büyük sebeplerinden biri. Yapılan önceki araştırmalara göre İngiltere’de kanserli her 13 kadından 1’inin kanser olma sebebi alkolle ilgili. Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre dünya çapında ölümle sonuçlanan 50 yaş üstü kanser hastası kadınların %27.2’sinin ve erkeklerin %18.9’unun ölümleri direkt alkol alımıyla bağlantılı. Daha genç insanlarda ise alkolle bağlantılı ölümlerin %1.4’ü tüberkülozdan, %1.2’si trafik kazalarından ve %1.1’i de kendine zarar vermekten kaynaklı.  

 

İngiliz Doktor Sally Davies’in açıklamalarına göre alkol kullanımı için "Bu miktarda alkol tüketirseniz sağlığınıza asla zarar vermez" diye söylenebilecek bir miktar yok. Fakat yine de araştırma sonuçlarına  göre haftalık 14 ünitenin altında alkol tüketmek alkolle beraber gelen zararları daha aza indirgiyor.

 

Araştırma sonuçları dünya üzerinde yaklaşık 2.4 milyar insanın alkol tükettiğini ortaya çıkarıyor. Bu sayının dörtte birini kadınlar ve %39’unu da erkekler oluşturuyor. Araştırmaya dahil olan ülkelerden en fazla alkol tüketeni Danimarka. Ülke nüfusunu oluşturan kadınların %95.3’ü ve erkeklerin de %97.1’ i alkol tüketmekte. Pakistan ve Bangladeş ise bu konuda listenin en son sırasında yer alıyorlar.  

 

Araştırmada yer alan Profesör Emmanuela Gakidou durumu son olarak şöyle özetliyor: “Alkol tüketimi önümüzdeki nesillerde yaşanabilecek olası sağlık sorunları için büyük bir risk faktörü olarak görülüyor. Sonuçlarımıza göre yıllar ilerledikçe ve ülkeler gelişmeye devam ettikçe alkolün insanlar üzerindeki zararlı etkileri daha da artmaya başlıyor. Bu konuda alkol tüketiminin aşırıya kaçmaması için bir takım düzenlemeler yapılmalı”.

 

 

Kaynak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön