Sağlıklı annelerin çocuklarının obez olma olasılığı daha düşük!

Araştırmalara göre annesi sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyen çocuklar obeziteye daha nadir yakalanıyor. Peki sağlıklı yaşam tarzının sırrı nedir?

Annen sağlıklı yaşıyorsa şanslısın; obezite senden uzak...

İngiltere'de 9-14 yaş arası 24 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların %5'inin obez olduğu ortaya çıktı.

 

Araştırma sonuçlarına göre annesi sağlıklı bir vücut kitle indeksine sahip, haftalık egzersizlerini yapan, sigara tüketmeyen ve sadece belirli bir miktarda alkol kullanan biriyse çocuğunun obez olma olasılığı çok daha düşük.

 

Bahsedilen bu özelliklere ek olan önemli bir nokta da sağlıklı beslenme. Bu, kendi başına obezite riskini düşürmeye yetmese de bunlara ek olarak yukarıda bahsedilenleri de uygulayan annelerin çocuklarının obezite riski diğerlerine kıyasla %75 daha düşük.

 

Annelere bir anketin uygulandığı bu araştırmada, onlara sebze, meyve, kuruyemiş ve tahıl gibi bazı spesifik besinleri ne sıklıkla tükettikleri soruldu. Yanıtlar asla ve günde 6 defa'ya kadar değişkenlik gösterdi. Aynı ankette fiziksel aktivite, sigara ve alkol tüketimi hakkında sorular da vardı. Bunlara ek olarak kadınlar 2 yıl içindeki boy ve kilo değişimlerini belirtti.

 

Bahsedilen bu araştırma anne-çocuk-obezite bağlantısını gösterse de bahsedilenlerin hepsinin çocuk obezitesini direkt olarak etkilediği söylenemez. Fakat şu açıkça söylenebilir ki sağlıklı yaşam tarzı olan ebeveynlerin çocuklarının da sağlıklı yaşam tarzını benimsemesi daha olası. Bu araştırma gibi doğum öncesinde ve sonrasında annenin alışkanlıklarını göz önünde bulunduran araştırmalar çocuk obezitesiyle bu faktörlerin bağlantısını ortaya çıkarmak açısından çok önemli.

 

Araştırmacılar annelerin çocukluk ve ergenlik yıllarındaki sağlıklı yaşam tarzlarının çocuklarının obeziteye yakalanma olasılığının az olması arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirtti.

 

Obez çocukların obez yetişkinler olmasının daha yüksek bir olasılık olduğu varsayıldığında çocuk obezitesinden korunma yolları hakkında süregelen araştırmaların önemini koruduğu ortada.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön