NK Test nedir?

Vücudu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin gücünü ölçümleyen NK Test hakkında bilmeniz gereken her şey!

Bağışıklık sisteminiz güçlü mü zayıf mı?

NK Test (Natural Killer Hücre Aktivitesi Testi) insan vücudunun hastalıklara karşı direncini ölçümlüyor. Laboratuvar koşulları altında uygulanan yenilikçi bir yöntem olan NK Test, bağışıklık sistemindeki “doğal öldürücü” olarak bilinen NK hücrelerinin aktivitesini, vücut ortamına yakın şartlarda kişinin kendi hücrelerini tepkimeye sokarak ölçümlüyor ve bağışıklık sistemi hakkında değerlendirme yapılmasına olanak sağlıyor. Yöntem; nörolojik rahatsızlıklar ve kanser başta olmak üzere ciddi hastalıklara karşı erken dönemde tıbbi ve yaşamsal tedbirlerin alınmasına yardımcı oluyor. Test, en az iki saatlik bir açlıktan sonra verilecek bir tüp kan ile herkese uygulanabiliyor.

 

Aktif NK (Natural Killer) hücreleri, kanser hücrelerini yok ediyor

Aktif NK (Natural Killer) hücrelerinin, bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleri olarak kanser hücrelerini yok ettiğini, vücudu virüslere karşı koruduğunu belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Merkez Laboratuvarı Sorumlularından, Dr. Hasan Uğur Öncel, “Hava kirliliği, radyasyon, yiyeceklere katkı maddesi olarak katılan kimyasal maddeler, tütün ürünleri kullanımı, yoğunluğu artan ultraviyole ışımaları, artan küresel ısınma gibi yaşamımıza giren birçok düzensizlik, vücudumuzda gerçekleşen hücre çoğalmalarında genetik ortamı etkileyerek, farklı yapılarda hücrelerin oluşmasına neden olmaktadır. NK hücreleri bu hücrelerle karşılaştıklarında aktifleşmekte ve imha işlemini gerçekleştirmektedirler” dedi.

 

 

NK aktivitesi düşükse hastalık ihtimali güçleniyor

NK hücrelerinin aktivitesinin hastalıklar hakkında önemli ipuçları verdiğini ifade eden Dr. Hasan Uğur Öncel, şu bilgileri verdi: “NK hücrelerinin aktivitelerinin birçok kanser türünde, Mültipl Sklerozlu hastalarda, HIV virüsünü aktif olarak taşıyan hastalarda, bağışıklık hastalıkları ve romatizmal hastalıkları olan hastalarda düşük olduğu saptanmıştır. NK hücre aktivitesi düşük olan kişiler hasta olmasalar bile, bu hastalıklara karşı dirençlerinin düşük olduğu görülmektedir. Bu insanların yaşam şekillerini tekrar düzenlemeleri, bazı tedavi süreçleri ile bağışıklık sistemlerinin aktivitelerini yükseltmeleri, onları bu hastalıklara karşı güçlü kılacaktır. O nedenle bu test sonucu ve değişik zamanlarda elde edilen yeni sonuçların irdelenmesi erken dönemde kişileri bu hastalıklara karşı dirençli hale getirecektir”

 

Gelişmiş teknoloji ve titiz bir çalışma gerektiriyor

NK Test sisteminin dünyada çok yeni bir buluş olduğunu belirten Dr. Öncel, “Bu test sisteminin uygulama aşaması oldukça yoğun bir çaba gerektirmektedir. Çok gelişmiş test cihazlarından rapor aşamasına geçilmesine kadar uzun bir araştırma ve geliştirme çalışması gerektirmektedir.

 

Kimler yaptırmalı?

NK Test’in, herkese uygulanabileceğini ifade eden Dr. Öncel, “Doğuştan bağışıklık fonksiyonlarını izlemek isteyen sağlıklı insanlar; sık sık hastalanan kişiler; uzun süre kimyasallara, hormonlara ve kötü çevre şartlarına maruz kalanlar; kronik yorgunluğu olanlar, çok fazla sigara içenler ve ailesinde kanser öyküsü olan kişiler bu testi yaptırabilir. Bunun yanında NK Test, tedavisi devam eden kanser hastalarının tedavi süreçlerinin izlenmesinde, uygulanan tedavilerin değerlendirilmesinde, değerli katkılar sağlıyor. Hasta veya sağlıklı herkesin, kendi Natural Killer Hücre Aktivitesi düzeyini ölçümletmesi ve yaşam standartlarını, sonuçlarına göre tekrar düzenlemesinin; faydaları göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir geleceğe doğru alınan önemli bir vize belgesi olacağı kesindir” dedi.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler
+10
Brokoli: Karaciğer için faydalı Kalsiyum, A, C ve E vitamininden zengin olup karaciğer için faydalıdır. Antioksidan etkisi vardır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön