Lenf tıkanıklığı neden olur? Tedavisi nasıldır?

Lenf bezlerinin şişmesi ve tıkanması birçok hastalığa neden olabilir. İşte lenf tıkanıklığını önlemenizin yolları...

Lenf tıkanıklığı hakkında ne biliyorsunuz?

Lenf nedir?

 

Vücuttaki toksinlerden arınmak, sağlığımız için en önemli unsurlardan biridir. İnsan bedeninde, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan birçok sistem, organ ve salgı bezi bulunur ancak ne yazık ki bunların çoğu tıkalı ya da tamamen işlevsiz hale gelmiştir. Toksinlerden arınma sürecine yardımcı olan, fakat birçok insanda düzgün bir şekilde işlemeyen sistemlerden biri de lenf sistemidir.

 

Lenf sistemi, dolaşım sisteminin bir parçasıdır ve bağışıklık sisteminin önemli bir bölümüdür. Salgı bezlerinden, lenf düğümlerinden, dalaktan, timus bezinden ve bademcikten oluşur.

 

Lenf sistemi, sindirim sistemindeki kilüslerle, yağ asitlerini ve yağları emer ve nakleder. Beyaz kan hücrelerini, lenf düğümleri ile kemikleri arasında taşır. Lenf sistemi, dendritik hücreler gibi antijen sunucu hücreleri (APCleri), bağışıklık tepkisinin uyarıldığı lenf düğümlerine taşır.

 

 

Lenf tıkanıklığı nedir?

 

Ne yazık ki lenf sistemi, besleyici madde yetersizlikleri, işlenmiş gıda tüketimi ve hareketsizlik sebebi ile çoğu insanda dengesizdir. İşte lenf sisteminizin temizlenmeye ihtiyacı olduğunu gösteren sağlık sorunları:

 

- Kireçlenme

- Cilt sorunları

- Sindirim bozuklukları

- Sık görülen baş ağrıları

- Sinüs enfeksiyonları

- Sebepsiz yaralanmalar

- Aşırı kilo

- Kronik yorgunluk

 

Lenf tıkanıklığı tedavisi

 

Lenf sisteminin, kendine özel, aktif bir pompalama sistemi yoktur; dolayısıyla akış için vücut hareketine, nefes almaya, bağırsak aktivitesine ve kas hareketine gereksinim duyar. Bu yüzden, sizin için lenf sisteminizde, toksinlerin vücuttan atılması için şart olan akışı yaratmanıza yardımcı olacak yöntemleri toparladık:

 

1- Egzersiz

 

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir lenf sisteminin anahtarıdır. Öncelikle, hafif egzersiz seansları ile başlayın ve günlük antrenman programınıza yavaşça daha yoğun egzersizler eklemeye çalışın. Lenf sistemi için en uyarıcı olan egzersiz, tramplen üzerinde geri sıçramadır.

 

 

2- Alternatif tedaviler

 

Lenf drenaj masajı, lenf sistemini arındırmanın en kolay yollarındandır. Becerikli bir masör, lenf sistemindeki dolaşımı uyarabilir, yağların, sıvıların ve toksinlerin hücrelerden atılmasına yardımcı olabilir. Akupunktur da lenf akışını uyarmanıza ve vücudunuzdaki toksinlerden arınmanıza yardımcı olacak etkili tedavilerdendir.

 

3- Sıcak ve soğuk duş

 

Sıcak su, kan damarlarının açılmalarını, soğuk su ise büzüşmelerini sağlar. Bu durum, vücutta uzun süre kalan sıvıları zorla dışarı atan bir ‘pompa’ hareketi yaratır. Bu terapi, hamile kadınlar ile kalp hastalarına tavsiye edilmez.

 

4- Kuru fırçalama yapın

 

Doğal bir kıl fırça ile kuru cildinizi, dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca fırçalayın, sonra da duş alın. Daha iyi etki için kuru fırçalamayı sıcak ve soğuk suyla birleştirebilirsiniz.

 

5- Temiz su için

 

Uzmanlar, günde yaklaşık 2-2,5 litre su tüketimini tavsiye ediyorlar. Birkaç bardak limonlu su içmekte de fayda var.

 

 

6- Dar giysiler giymekten kaçının

 

Dar giysiler giyerek, lenf sisteminizdeki dolaşımı zayıflatabilirsiniz. Dar giysiler, lenf sisteminde tıkanıklığa sebep olarak toksin birikimine yol açabilir.

 

7- Derin nefes alın

 

Vücudumuzda kandan üç kat daha fazla lenf sıvısı bulunur; ancak bunları pompalayacak organ yoktur. Derin nefes almanın pompalama etkisi, lenf sisteminin, karaciğer tarafından arındırılmadan önce, toksinleri kana iletmesine yardımcı olur.

 

8- Lenf akışını güçlendiren gıdalar tüketin

 

Çiğ ve besleyici maddeler bakımından zengin besinler tüketmek, sağlıklı bir lenf sistemi için gereklidir. Lenf sistemini temizleyen besinlerden bazıları şunlardır:

 

- Yapraklı yeşil sebzeler

- Az şekerli meyveler

- Öğütülmüş keten tohumu

- Chia

- Avokado

- Sarımsak

- Brezilya kestanesi

- Badem

- Ceviz

- Yaban mersini

 

 

9- Lenf sistemini tıkayan gıdalardan kaçının

 

Aşağıdaki gıdalardan uzak durarak lenf sağlığınızı koruyun:

 

- İşlenmiş gıdalar

- Geleneksel yöntemlerle üretilmiş et

- Yapay tatlandırıcılar

- Konvansiyonal süt ürünleri

- Şeker

- Soya

- Masa tuzu

 

10- Lenf akışını uyaran şifalı bitkiler tüketin

 

Lenf sistemine yardımcı olan birçok şifalı bitki var. Lenf sisteminizi destekleyen çaylar hazırlamak için aşağıdaki otları kullanın:

 

- Ekinezya

- Geven otu

- Yabani çivit otı

- Altınmühür otu

- Kişniş

- Maydanoz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön