Bahar yorgunluğu atlatmak için bol sıvı tüketin

Dahiliye Uzmanı Dr. Sertuğ Akkorlu, bahar yorgunluğuna karşı yapılabilecekleri anlattı.

Bahar yorgunluğu atlatmak için bol sıvı tüketin

Dahiliye Uzmanı Dr. Sertuğ Akkorlu, bahar yorgunluğu ile ilgili uyarılarda bulundu. Soğuk kış günleri geride kalmasının ardından sıcak havalar yüzünü göstermeye başladığını anlatan Dr. Sertuğ Akkorlu, ilkbahar mevsimle birlikte bahar yorgunluğun çoğu kişi için dayanılmaz hale geldiğini dile getirdi. Dr. Akkorlu, “Her mevsim değişikliğinde karşılaşılan en büyük sorun 'yorgunluk' oluyor. Doğa ile birlikte insan vücudunun kimyası da değişiyor ve bu durum vücudu halsiz bırakıyor” ifadelerini kullandı.

 

Dr. Sertuğ Akkorlu, bahar aylarında iklimsel değişikliklerin vücutta yarattığı kısa süreli, geçici ve hafif yorgunluk halinin olduğunu belirterek, kas ve eklem ağrıları, uyku bozuklukları, depresyona meyil, iştahsızlık, kadınlarda adet düzensizlikleri gibi belirtilerin kişileri bedensel ve ruhsal olarak etkilediğini kaydetti. Bahar yorgunluğu ile mücadelede en iyi tedavinin daha çok dinlenmek değil hafif ve düzenli egzersizler olduğunu hatırlatan Dr. Akkorlu, bahar yorgunluğunu çabuk atlatabilmek için kişilere beslenme önerilerinde bulundu.

 

Nasıl şikayetler doğuruyor?

 

Bahar aylarında en sık alerjik reaksiyonlar, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, romatizma, solunum yolu hastalıkları ve mide rahatsızlıklarının artış gösterdiğine dikkat çeken Dr. Akkorlu, bazen bu uyum sürecinin çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle zor geçebildiğini söyledi. Dr. Sertuğ Akkorl “Mide yanmaları, psikolojik bunalımlar, çarpıntı, kas yorgunluğu ve uykuya meyil gibi şikayetler; uyum döneminde en sık karşılaşılan fiziksel şikayetler arasında yer alıyor. Güneş ışınlarını hissetmeye başladığımız şu günlerde, bol bol güneşlenmenin fiziksel sağlığımız kadar, gri kış günlerinin bunalttığı ruh sağlığımız açısından da oldukça faydalı olduğunu söylemek kuşkusuz yanlış olmaz” dedi.

 

Yorgunluk nedenleri

 

Her yorgunluğu bahara bağlamanın doğru olmadığını vurgulayan Dr. Akkorlu, genel olarak kronik yorgunluk, mutsuzluk yorgunluğu ve mevsimsel değişikliğe bağlı yorgunluklar olmak üzeri üç tip yorgunluktan bahsetti. Bu üç tip yorgunluğun birbirinden çok farklı nedenlere dayandığını belirten Dr. Akkorlu, “Etrafımızda sıklıkla yorgunluktan şikayet eden insanlarla karşılaşmak mümkündür. Bazı insanlar eklem ağrıları gibi fiziksel bir halsizlikten bahsederken bazılarının da, psikolojik anlamda, ne yaparsa yapsın dinlenemediği sonucuna ulaşabiliriz” diye konuştu.

 

Uzman Dr. Sertuğ Akkorlu, bahar yorgunluğu atlatabilmek için şu önlemlerin alınması gerektiğini söyledi:

 

 • Bol sıvı alınmalı,
 • Yemek saatleri düzenli olmalı,
 • Karışık salata tercih edilmeli (içinde ne kadar çok renk olursa o kadar iyidir),
 • Aşırıya kaçmadan fındık, badem, ceviz, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm tüketilmeli,
 • Süt ürünleri diyette mutlaka olmalı,
 • Ağır, yağlı yemeklerden, kızartmalardan ve sakatattan kaçınmalı,
 • Hareket etmeli,
 • Bol bol güneşlenmeli ve yürüyüş yapmalı.

 

ANNE-BABALARA 'ALERJİK NEZLE' UYARISI Prof. Dr. İpek Özkan Akman, aler... 10 ADIMDA EVDE BAHAR HAVASI Baharın enerjisini evinize yansı...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön