Polikistik böbrek hastalığına dikkat

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Koçyiğit, 30'lu yaşlardan sonra oluşmaya başlayan polikistik böbrek hastalıklarına dikkat çekti.

Polikistik böbrek hastalığına dikkat

Erciyes Bilimsel Araştırmalar Kulübü tarafından Tıp Fakültesi Merkezi Dersliklerinde düzenlenen Bilim-Kültür Günleri etkinliğinde, Erciyes Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Koçyiğit, 'Dikkat kist çıkabilir' konulu konferans verdi. Böbreklerde kalıtsal yapı bozukluğu olarak bilinen ve genellikle iki böbrekte kistlerin mevcut olduğu bir hastalık olan polikistik böbrek hastalığı konusunda bilgiler veren Doç. Dr. Koçyiğit, bu hastalığın 30'lu yaşlardan sonra başladığını, tedavi edilmemesi durumunda ise 50'li yaşlarda hastayı diyalize sürüklediğini kaydetti.

 

Doç. Dr. Koçyiğit, "Polikistik böbrek hastalığının toplumda görülme sıklığı 400 ile 1000'de 1 oranında. Bu hastalık ailesel geçişli bir hastalık olup, özellikle de 30'lu yaşlardan sonra böbreklerde ciddi bir gerilemeyle ortaya çıkıyor. Bu hastalığa, tanıyı koyarken ailesel olarak daha önce bir böbrek yetmezliği öyküsü bulunup bulunmadığına bakıyoruz. Hastalığa yakalananlar için erken teşhis çok önem arz ediyor. Çünkü 30'lu yaşlarda başladıktan sonra maalesef bu hasta grubu 50'li yaşlarda diyalize girmeye başlıyor. Kişi diyalize girdikten sonra hem kendi özgüvenini yitirmeye başlıyor" dedi.

 

Polikistik hastalığı konusunda vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Koçyiğit, "Öncelikli olarak ailesinde diyalize giren hastalarımız var ise mutlaka bir nefroloji kliniğine başvurması gerekir. Bu genellikle 30'lu yaşlardan sonra önerdiğimiz bir durum, ama bazı polikistik böbrek hastalarında bu kistler biraz daha erken gelişebiliyor. Hastalarımızın mutlaka gereksiz ilaç kullanımından kaçınması lazım. Son yıllarda ilaç kullanımı çok fazla arttı. Gereksiz ilaç kullanımı böbreklere ciddi anlamda zarar vermektedir. Böbrek hastalıklarının yüzde 70 nedeni şeker ve tansiyon hastalıklarıdır" diye konuştu.

 

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN TUZA DİKKAT! Dr. Kemal Demirel tuzun sağlığa ... BÖBREK HASTALIĞI SİNSİ BAŞLAR Edirne Sultan 1. Murat Devlet Ha...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön