Hymenoplasty: Kadınlar neden tercih ediyor?

Son dönemlerde artan hymenoplasty yani kızlık zarı dikimi operasyonuyla ilgili Op. Dr. Bülent Cihantimur, açıklamalarda bulundu.

Hymenoplasty: Kadınlar neden tercih ediyor?

Kızlık zarının ne olduğunu anlatan Op. Dr. Bülent Cihantimur özellikle yaz mevsimi öncesinde hymenoplasty operasyonuna taleplerin arttığını açıkladı. Cihantimur: “Halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılan hymen, vajina girişinde, iç dudağın yaklaşık 1-1,5 cm gerisinde bulunan bir zar tabakasıdır. Bu zarın ortasında adet kanamasını ve diğer vajinal sıvıların akışını sağlayan, her kadından kadına değişen şekillerde delik ya da delikçikler bulunur. İlişki sırasında bu zar zarar görür ve yüzde 80 oranında kanama meydana gelir” dedi.

 

Sadece cinsel ilişkiyle zedelenmiyor

 

Kızlık zarının bekaret gibi simgesel bir durumu sembolize etse de zarın asıl amacının henüz hijyen kurallarını ve bölgesel temizliğini tam yapamayan kız çocuklarını hijyenik açıdan korumak olduğunu belirten Cihantimur “Kızlık zarı bizim kültürümüzün içinde de olduğu gibi bazı toplumlarda bir namus göstergesi olarak addedilip, kadına şiddete ya da mahalle baskısına kadar genişleyen bir yelpazede istenmeyen olaylara sebep olmuştur. Ne yazık ki kliniklerimize bu şekilde gelerek, hayati bir takım sıkıntılar yaşadığını bildiren çok sayıda hastamız bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

Tecavüze uğramış, mastürbasyon yaparken kızlık zarını zedelemiş ya da bir kaza veya spor aktivitesi sonucu kızlık zarına darbe almış kişilerin de bulunduğunu söyleyen Cihantimur “Kliniklerimize sebebi her ne olursa olsun psikolojisi bozulmuş ve durumu ortadan kaldırmak isteyen kişilere yardımcı oluyoruz. Bunun etik öğretilerinden çok, açıkçası hastamın psikolojisine odaklanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kızlık zarı dikimi operasyonlarına ilişkin bilgiler de veren Op. Dr. Bülent Cihantimur “Bu operasyonlar ortalama 15-20 dakika sürer. Kişi, kızlık zarı dikimi sonrasında hemen taburcu olabilir ve bir günlük ev istirahatinin sonrasında sosyal yaşantısına dönebilir” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 00:01

  acaba kaç kez tekrar dikilebiliyor

  Cevapla
 •  
  12 Ağustos 2016 Cuma 14:53

  kaç kez dürttürmene bağlı

 •  
  10 Ağustos 2016 Çarşamba 16:17

  ben de diktireceğim

  Cevapla
 •  
  13 Nisan 2016 Çarşamba 02:42

  sahte bakireler bu haberi mutlaka kaçırmamışlardır.

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 23:21

  peki sen bakir misin?


 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön