Yeni “akıllı” insülin bantları diyabette çığır açabilir

Akıllı insülin bandı nedir?

Çığır açacak insülin bantları!

North Carolina Üniversitesinden araştırmacılar tarafından geliştirilen insülin bantları, 100’den fazla küçük iğne ile kaplı kare görünümlü bantlar. Araştırmacılara göre, bant hızlı çalışıyor, kullanımı kolay ve biyouyumlu materyallerden yapılıyor.Bandın küçük, acısız iğneleri mikroskobik boyutta depolama birimleri içerisindeki insülin ve glikoza duyarlı enzimlerle dolu. Bant, kan şekeri seviyesi çok yükseldiğinde bu enzimleri salabiliyor.Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, tip 1 diyabete sahip fareler üzerinde yapılan deneylerden ümit vadeden sonuçlar alındı. Araştırmacılar, insanlar üzerinde yapılacak olan klinik deneylerde de benzer başarılara ulaşmayı umuyorlar.

 

Akıllı insülin bandının uzun vadede etkileri


Çalışma, bandın farelerdeki kan glikozunu 9 saate kadar düşürebildiğini gösterdi. Farelerin insülin hassasiyetlerinin insanlara kıyasla daha düşük olduğu düşünüldüğünde, bandın diyabet hastalarında daha uzun vadede etkili olabileceği öngörülüyor. Bantın, vezikül adındaki küçük kesecikleri insülin depolayan beta hücreleri ile benzer şekilde çalışıyor. Beta hücreleri, kan şekeri seviyesini denetlemede ve kan dolaşımına insülin salınımı için sinyal göndermede önemli rol oynuyor.

 

Araştırmacılar, hiyalüronik asit ve 2-nitroimidazol maddelerini kullanarak, bir ucu suyu seven, diğer ucu ise sudan korkan yeni bir molekül yarattılar. Bu moleküller, araştırmacıların, içerisine özellikle glikozu algılamak için tasarlanan bir tür katı insülin ve enzim özü yerleştirdikleri bir vezikül oluşturdular.

 

Kan şekeri seviyesi yükseldiğinide...

 

Kan şekeri seviyesi yükseldiğinde, enzimler, veziküllerin içerisinde toplanan glikoz moleküllerini glukoz asidi adlı bir ürüne dönüştürdüler – oksijen tüketimi için gerekli olan bir reaksiyon. Böylelikle çevre, oksijene açlık duymaya başlar ve su seven moleküller sudan korkan moleküllere dönüşür. Bu durum nihayetinde veziküllerin parçalanmasına sebep olur ve insülin kan dolaşımına karışır.Diyabet bakımının güçlüğü, insülin iğnelerinden, kan şekeri kontrollerinden ya da diyetten değil; tüm bunları hayatınızın geri kalanı boyunca günde birkaç kez tekrarlama zorunluluğundan kaynaklanıyor. Eğer bu bantlar insanlarda işe yararsa, bir sağlık devrimi yaşanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön