Gribe yakalanmak kader olamaz!

Kış aylarına girerken hastalanma riski artıyor. İşte bu geçiş dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmanın yolları...

Gribe yakalanmak kader olamaz!

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte yaşanan ısı değişimlerine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü mevsim geçişleri hastalığa yakalanma olasılığının en çok olduğu dönem oluyor. Enfeksiyonların en sık görüldüğü bu dönemleri sağlıklı geçirmek için bu hastalıklardan korunma yöntemlerini bilmek ve bu koruyucu önlemleri almak önem taşıyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler konusunda yol gösteriyor.

 

1-Beslenme ve uyku düzenine dikkat edin. Vitamin ve mineral yönünden zengin mevsimine uygun besinleri tüketin. Bol ılık sıvı gıdalar, özellikle bol su tüketin. Değişen beslenme alışkanlıkları ve azalan fizik aktivite nedeniyle kilo artışı riski olduğundan kilo takibi yapın. Özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebe ve emziren kadınların daha bilinçli beslenmeleri gerekiyor.

 

2-Kıyafet seçimleri konusunda dikkatli davranın. Mevsimine uygun terletmeyecek ve üşütmeyecek kıyafetleri tercih edin.

 

3-Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar, hapşırık ve öksürük ile havaya yayılan mikroorganizmaların solunması, solunum yolu salgıları ve el teması ile bulaşıyor. Bu nedenle soğuk algınlığına ya da gribe yakalanan kişilerle yakın temastan kaçının. Hasta kişilerle özel eşyalarınızı paylaşmayın. El hijyenine dikkat edin, ellerinizi sık sık bol sabunlu su ya da el antiseptiği ile temizleyin. Elinizi göz, ağız ve burnunuzla temas ettirmeyin. Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve kullandığınız mendilleri tekrar kullanmayın.

 

4-Toplu ulaşım araçları ile sinema, tiyatro, okul, kışla, fabrika, hapishane ve bakım evi gibi toplu yaşanılan yerlerde hastalık daha kolay yayılıyor. Bu nedenle kalabalık ya da havalandırması iyi olmayan kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Eğer kapalı bir mekanda bulunacaksanız ortamın temiz olduğundan ve iyi havalandırıldığından emin olun

 

5-Soğuk kış günlerinde dışarı çıkacaksanız, ağzınızı ve burnunuzu temiz bir atkı ile kapatın.

 

6-Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde mümkün olduğunca sokağa çıkmayın.

 

7-Sigara ve alkolden uzak durun, sigara içilen ortamlarda da bulunmayın.

 

8-Düzenli bir şekilde, vücudu zorlamadan spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca kış mevsiminde daha endişeli ve depresif hisseden kişilerin daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ancak soğuk hava insanlarda iç ortamda kalma isteği uyandırdığı için kış mevsiminde aktif olmak zor oluyor. Fiziksel aktivitenizi artırmak için alışveriş merkezlerinde yürüyebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilir, evde basit egzersizler yapabilirsiniz.

 

9-Mevsim farklılıkları gösteren bölgelere seyahat ederken dikkat etmek gerekiyor. Isı farklılığı olan bölgeye uygun olarak gerekli önlemleri alın.

 

10-Hemen tüm hastalıklardan korunmada stresin de önemli bir faktör olduğunu unutmayın. Bu nedenle mümkün olduğunca strese sebep olan durumlardan kaçının.

 

11-Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı ve düzenli doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Kronik hastalığınız varsa sürekli kontrol altında olun. Diyabet hastalığınız varsa düzenli kan şekeri ölçümleri yapın ve kan şekerini düzenlemekle ilgili bir problem yaşarsanız doktorunuz ile bağlantıya geçin.

 

12-Ortam ısısı kadar nemin de optimal düzeyde tutulması özellikle KOAH hastaları için önemlidir, bu amaçla KOAH hastalığınız varsa nem cihazları kullanın.

 

13-Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini göstermeye başladığında tedavinin düzenlenmesi için doktorunuz ile bağlantıya geçin ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayın. Özellikle antibiyotiklerin çok sık ve yanlış kullanımları bazı bakterilerde direncin artmasına neden olarak standart tedavinin etkisiz kalmasına neden oluyor. Bu nedenle bilinçsiz ilaç tüketmeyin.

 

14-Grip mevsimine girmeden grip aşısı olun. Günümüzde grip aşıları bu hastalıktan korunmanın en güvenli yoludur. Grip aşıları Eylül ile Kasım aylarında uygulanıyor. Her yıl salgın yapan grip virüsü değiştiği için her yıl grip aşısını tekrarlamak gerekiyor. 65 yaşın üzerindekiler, kronik akciğer, kalp hastalığı ya da diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, bakım evlerinde kalanlar ile sağlık personeli gibi risk grubundakilerle yakın temasta olanların aşılanması yararlı oluyor.

 

15-Zatürre aşısı için doktorunuzla görüşün. Zatürre aşısı ile 5 yıl süren bağışıklık elde ediliyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön