Güneş yağı sürerek nelere sebep oluyormuşuz!

Güneş yağını sürdükten sonra denize girdiğinizde deniz canlılarına zarar verdiğinizi biliyor muydunuz? Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes'in yazısından...

Güneş yağı sürerek nelere sebep oluyormuşuz!

Bazı güneş yağlarının kokusu beynimize öylesine kazınmıştır ki kış ortasında bile olsak aynı kokuyla hemen kendimizi kumların üzerinde hissediveririz. Bizi böyle romantik hayallere sürükleyen güneşyağları meğerse denize girdiğimizde suya karışarak deniz mini canlılarının hayatına son veriyormuş.

 

“Yok canım koskoca denizde ne kadar güneş yağı olacak ki canlıları öldürsün. O kadar tehlikeli olsa vücudumuza sürdüğümüz an biz ölürüz”diyenleri duyar gibiyim. Böylesi tepki göstereceklere de bilimin sanları yanıtlarını hazırlamışlar: Güneş yağlarının içeriğinde nano partiküller, titanium dioksit ve çinko oksit bulunmaktadır. Bu maddeler su içerisinde güneş ışınlarıyla bir araya geldiğinde toksik maddeye dönüşerek daha çok kıyıya yakın yaşayan, bebek balıkların yediği mini canlıları yok ederler. Bu yüzden tüm okyanusu etkilemeseniz bile girdiğiniz kıyıdaki biyolojik dengeyi bozmaktasınız.

 

Özellikle tüm Akdeniz kıyısı bir yaz boyunca turistlerle dolup taştığından Akdeniz kıyılarındaki bebek balık sayısı geçen senelere oranla yarı yarıya düşmüştür. “Peki, güneş yağı değil de ne sürelim?” diye soracak olursanız ona da bir yanıtları var: “Güneş yağınızı sürün ama denize girmeden önce duş alın. Aynen havuza girerken duşaldığınız gibi... O denizden çıkan balıkları bir 10 yıl sonra yemek istiyorsanız bu zahmete katlanmak zorundasınız.”

 

Yazı: Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu Banes

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 452

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 769

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2322

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3307

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön