Dünya kanser dalgasıyla karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü, hızlı artan kanser vakalarının 24 milyona ulaşacağını vurgularken, önemli uyarılarda bulundu.

Dünya kanser dalgasıyla karşı karşıya

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın “kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu. 2035 yılına kadar kanser vakalarının 24 milyona ulaşabileceğini vurgulayan WHO, “Alkol ve şekeri azaltın” dedi.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kanser vakalarının 2035 yılına kadar 24 milyona ulaşabileceğini vurgulayarak dünyanın “kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu. WHO, alkol ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini söyledi. WHO, gerekli önlemler alındığı takdirde bu vakaların yarısının önlenebileceğinin de altını çizdi.

 

Dünya Kanser Araştırma Vakfı da, beslenme şeklinin kansere yakalanma riskinde oynadığı role ilişkin “tedirgin edici seviyelerde bir saflık” olduğunu söyledi. Yılda 14 milyon kişiye kanser teşhisi konuyor fakat bu rakamın 2025’e kadar 19 milyona, 2030’a kadar 22 milyona ve 2035’e kadar da 24 milyona çıkacağı öngörülüyor. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Bürosu Müdürü Dr. Chris Wild, BBC’ye yaptığı açıklamada “Küresel çapta kanserin yükü ağırlaşıyor ve bunun önemli bir bölümü nüfusun yaşlanması ve nüfusun artmasından kaynaklanıyor” dedi.

 

Yeterince öğretilmiyor

WHO’nun kanserle ilgili son raporunu hazırlayan Avustralya New South Wales Üniversitesi’nden Doktor Bernard Stewart, çoğu kanser türünün insan davranışlarından kaynaklandığını vurguluyor. Stewart, Avustralya’da aşırı güneşlenen insanların bulunduğunu, bunun cilt kanserine yol açabileceğini belirterek şunları söyledi: “Bizlere alkolün otomobil kazalarına sebep olduğu ya da saldırıya sebebiyet vermek gibi olumsuz etkiler yarattığı öğretiliyor. Ancak alkolün kansere yol açtığı yeterince öğretilmiyor.

 

Önlenebilir kanser nedenleri

 • Sigara içmek.
 • Alkol.
 • Enfeksiyon, mikrop kapma.
 • Obezite ve hareketsizlik.
 • Güneş ve tıbbi tarama cihazlarının neden olduğu radyasyon.
 • Hava kirliliği ve çevre faktörleri.
 • Geç ve az sayıda çocuk sahibi olmak ve yeterince emzirmeme.

 

 

‘Cildiniz bu hale gelir’

 Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın yeni antisigara kampanyası için hazırlattığı posterlerden birinde genç bir kadının gözünün altının kırışmış olduğu görülüyor. Resmin üstünde “Sigara içerseniz işte cildiniz bu hale gelir” ibaresi yazılı. Afişler, 11 Şubat’tan itibaren ABD genelinde 200 AVM’ye asılacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön