Küçük darbeler büyük sorunları doğurabiliyor!

Aniden konuşma bozukluğu, uykuya meyil ya da ellerinizde uyuşma gibi sorunlar yaşamaya başlarsanız iyi düşünün…

Küçük darbeler büyük sorunları doğurabiliyor!

Travmalar sonrası riskli dönem, 3 ay 

Aniden konuşma bozukluğu, uykuya meyil ya da ellerinizde uyuşma gibi sorunlar yaşamaya başlarsanız iyi düşünün… Birkaç ay önce başınıza gelen ufak bir darbenin sonuçlarını bugün görüyor olabilirsiniz.

 

Yaşlılık, kullanılan bir takım ilaçlar ya da geçirilen hastalıklar, zaman zaman beyin dokusunu az miktarda da olsa küçültebiliyor. Yaşanan bu küçülmeyle beyinle beyin zarı arasındaki damarlar geriliyor. Sonrasında kafaya gelen çok ufak bir darbe bile damarların yırtılmasına ve kanamanın başlamasına neden olabiliyor. Bu tip kanamaların seyri çok ağır olduğu için yaşanan travmanın hemen ardından çekilen MR’da bu durum tespit edilemeyebiliyor. Ancak travmadan yaklaşık 2 ay sonra kanın birikmesiyle birlikte ciddi sağlık sorunları yaşanmaya başlıyor.  International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yard. Doç. Dr. İbrahim Sun, kan pıhtısının beyin üzerindeki birikmesi sonucu oluşan kronik subdural hematomun nedenleri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veriyor.

 

Ufak çarpmaları bile dikkate alın!

Kafaya gelen en ufak özellikler yaşlılar, ilaç ve alkol kullanımı yüksek olan kişilerde hiç beklenmedik durumlara neden olabiliyor. Beyin ve zarı arasında gerilen damarlar alınan darbeyle yırtılıyor ve kanama başlıyor. Çarpma ufak olduğu için kişi çoğu zaman bu durumu dikkate bile almıyor. Ancak dikkate alıp doktora gitse bile bu kanama ilk muayene ve MR’larda bu durum hiçbir belirti vermiyor. Yavaş yavaş ilerleyen bu kanamanın ilk belirtileri birkaç ay sonra ortaya çıkıyor ve çoğu zaman hastalar bu duruma anlam veremiyor.

 

Belirtileri önemseyin!

Kanama ilerleyip beyine baskı yapmaya başladıkça, baş ağrısı, konuşma bozukluğu, elde ve ayaklarda güçsüzlük, bilinç kaybı ve uykuya meyil gibi belirtiler görülmeye başlıyor. Şayet bu şikayetleri yaşayan yaşlı biriyse zaman zaman durumun normal olduğu bile düşünülebiliyor.  İlk olarak nörolojik muayene ardından ise yapılan radyolojik görüntüleme sonrasında kronik subdural hematom tanısı konuluyor.  Bu sorunu yaşayan hasta hiç kuşkusuz aylar öncesinde yaşadığı kafa travmasını hatırlamıyor.  Ancak kanamaya neden olan faktörün ufak bir çarpma bile olabileceği söylendiğinde yaşadıkları durumu anımsıyorlar. 

 

Tedavide geç kalmayın!

Beyinde tek taraflı olarak oluşan bu kanamada çok hızlı bir şekilde doktora görünmek gerekiyor. 1cm’den büyük kanamalar ya da şikayetlerin yoğun bir şekilde yaşanması gibi durumlarda hasta acil bir şekilde ameliyata yönlendiriliyor. Cerrahi müdahalede geç kalınması durumunda kafa içi basıncının artması hastanın komaya girmesine ve hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabiliyor.

 

Bardağın taşmasını beklemeyin!

Kronik subdural hematom ani bir şekilde ortaya çıkıyor diye düşünülse de esasında bu durum yaklaşık 3 aylık bir sürecin sonucu. Damar içinde yaşanan kanamayı beyin bir süre tolere ediyor. Ama bir süre sonra düşen son damlayla bardak taşıyor.  Önemli olan belirtiler henüz yeni başlamışken bardak taşmadan müdahale edebilmek.  Aksi takdirde felç ya da ölüme neden olabilen sonuçlar yaşanabiliyor. Bu nedenle yaşanılan en ufak bir kafa travmasından sonra bile alarmda olmak ve belirtilere dikkat etmek gerekiyor.

 

Cerrahide 2 farklı yöntem uygulanıyor

Bu hastalarının ameliyatlarında iki farklı cerrahi yöntemi uygulanıyor. Bir tanesinde kafatasına açılan iki delikle biriken kan boşaltılıyor. Genellikle tercih edilen bu yöntemin haricinde bazı durumlarda açık cerrahi de uygulanabiliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön