Lenfoma, lenf dokusunun kanseri olarak tanımlanıyor. 'Kanser' kelimesi günümüzde ürkütücülüğünü sürdürse de bu tedaviyi yöneten hematologlar tarafından tedavi edilebilir bir hastalık olarak tanımlanıyor. Tedavi sonuçlarının yüz güldürücülüğü, tedavinin her hastanın hastalık tipine özel planlanmasından kaynaklanıyor. Bayındır Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Uğur Ural, lenfomanın gözden kaçırılmaması gereken belirtilerini, tanı yöntemlerini ve tedavi seçeneklerini anlatıyor.


Gece yükselen ateşe ve terlemeye dikkat edin!

Vücudunuzda şişlik ve morarmalar oluyorsa, gece yükselip sabaha karşı düşen ateşiniz ve çamaşır değiştirtecek kadar yoğun terlemeniz varsa, son 6 ay içinde vücut ağırlığınızın yüzde 10’unu kaybettiyseniz lenf kanseri riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz.


İki tipi var

Lenfoma için "lenfatik sistemin kanseri" deniyor ve bu kavramı anlayabilmek için önce lenfatik sistemi tanımak gerekiyor. Lenfatik sistem, kemik iliği içinde bulunan bazı beyaz hücre grupları, karaciğer, dalak ve lenf bezlerinden oluşuyor. Bu sistemde bulunan organlar akyuvarların varlığı nedeniyle vücudun en önemli savunma sistemini oluşturuyor. Lenfoma, soruna neden olan hücre gruplarının birbirinden farklı olması nedeniyle; Hodgkin ve Hodgkin dışı olarak iki tipe ayrılıyor.


Yüz güldüren kanser türü

Bu sorun, tıp dilinde lenfoma, halk arasında ise lenf kanseri olarak ifade ediliyor. Kanser kelimesi kulağa çok korkutucu gelse de bu kanser türü tedavi sonuçları açısından hematologların yüzünü en çok güldüren hastalıklardan biri olarak görülüyor. Bu sorunun varlığında; hastalığın tedavisi, vücuttan atılabilmesi ve hastanın normal ömrünü sürdürmesi mümkün hale geliyor. Lenfomanın nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte sonradan kazanıldığı ve bulaşıcı olmadığı biliniyor. Bazı tip lenfomalarda hastalığın oluşumunu kolaylaştıran risk faktörleri bulunuyor. HTLV-1, HIV gibi bağışıklık sistemini etkileyen virüslerin de hastalıkta etkili olabildiği düşünülüyor. Başka bir kanser tipi nedeniyle tedavi gören hastalarda, tedavinin bağışıklık sistemini zayıflatması da lenfoma açısından bir risk faktörü olabiliyor.


En önemli belirti şişlik

Lenfomanın hastayı doktora sürükleyen en önemli belirtisi vücudun çeşitli yerlerinde çıkan lenf bezi büyümeleri yani şişlikler oluyor. Yapılan araştırmalar, lenf bezi büyümelerinin en sık boyun çevresinde olduğunu gösteriyor. Bunun dışında koltuk altı, kasıklar, kalp civarı, karın ve göğüs boşluğunda da görülebiliyor. Ancak lenf bezi büyümelerinin hepsi lenfomaya işaret etmiyor. Bazı kanser tiplerinin metastazları, yani lenf bezlerine yayılması da lenf bezi büyümesi olarak görülüyor.


Kansızlık başlı başına bir işaret olabilir

İLERİ dönem vakalarda ise eğer lenfatik sistem haricinde kemik iliği tutulumu varsa Hodgkin veya Hodgkin dışı lenfomalarda hasta kemik iliği tutulumuyla ilgili; halsizlik, güçsüzlük, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi şikâyetler yaşayabiliyor. Lenf bezlerinde herhangi bir belirti olmaması durumunda, kansızlık da bazen tek başına lenfoma işareti olabiliyor. Trombosit düşüklüğü, diş etinde kanama ve morarmalar, kadınlarda âdetin uzun sürmesi şeklinde bulgular da bu konuda uyarıcı oluyor.


Zaman harcamayın

“Lenfatik sistem hematolojinin alanına giriyor” diyen ve “Diğer klinisyenler lenf bezleri büyüklüğü ile karşılaştıklarında önce enfeksiyon ile ilgili olup olmadığını inceleyip enfeksiyon odağı bulunamadığında hastayı bize yönlendiriyorlar” diye devam eden Ural, bu konuda yapılan önemli bir yanlışa dikkat çekerek, “Bazen enfeksiyon odağı bulunamadığı halde, enfeksiyon olasılığı düşünülerek kimi zaman 15 gün, kimi zaman ise bir ay kadar antibiyotik kullanımı öneriliyor. Bunun sonucunda hastanın doğru tedavi alabileceği süre boş yere harcanmış oluyor” diyor.


Ağrı olmaması şüpheyi artırır

Enfeksiyona bağlı büyüyen lenf bezleri, çoğunlukla ağrılı oluyor. Ağrısız olması ise lenfomayı düşündürüyor. Lenfomayı düşündüren bir diğer özelliğin ise büyüme hızı olduğu belirtiliyor. Bir hafta içinde hızlı bir büyüme gerçekleşmesi ve şişliğin çapının 1.5-2 cm’den çok olması akla lenfomayı getiriyor. Enfeksiyona ait lenf bezleri muayenede kolaylıkla yerinden oynarken, lenfomaya bağlı olanlar sert ve alttaki dokulara yapışık oluyor. Enfeksiyona bağlı lenf bezlerinde büyüme tek odaklı iken lenfomaya bağlı büyümelerde kitlelerin birleşerek büyümesine rastlanıyor.


Tanı için, patoloğun lenf bezinin tamamını görmesi gerektiğinden cerrahi olarak çıkarılması öneriliyor. Hastalık, vücutta lenf bezlerinin tutmuş olduğu bölgelere göre evrelendiriliyor. Tanı konulduktan sonra vücudun başka bölgelerinde lenf bezleri olup olmadığını değerlendirmek için görüntüleme sistemlerinden yararlanılıyor. Sadece bir lenf bezi yöresinde tutulum varsa bu, Evre I olarak tanımlanıyor. Hem koltuk altında hem de boyun yöresinde lenf bezi büyümesi Evre II, diyafram zarının her iki tarafında bulunması ise Evre III anlamına geliyor. Tek başına karaciğer ya da tek başına kemik iliği tutulması olması hastalığın Evre IV olduğunu gösteriyor. Lenfatik sistem dışında bir organın yaygın tutulumu da Evre IV’e giriyor.


Şişlikler konusu önemli

Lenf bezi büyüklükleri önce fındık, sonra sırasıyla ceviz, mandalina, hatta bazı hastalarda portakal büyüklüğüne ulaşabiliyor. Lenf bezinin konumu nedeniyle fark edilmediği durumlarda; nefes darlığı ve karın ağrısı gibi belirtileri de olabiliyor. Geceleri yükselip sabaha karşı düşen ve hastanın çamaşır değiştirmesini gerektirecek kadar terlemesine neden olan ateş yüksekliğiyle hastanın son 6 ay içindeki ağırlığının yüzde 10’undan fazlasını kaybetmesi de lenfomayı düşündürüyor. Hodgkin tipi lenfomada büyümüş lenf nodlarının alkol alımıyla birlikte ağrıması da dikkat çekici bir belirti olarak görülüyor. Yine lenf nodlarının büyümesi ve bunlardan salgılanan maddeler, vücutta ilaçlara yanıt vermeyen yaygın bir kaşıntı oluşumuna neden olabiliyor.


Haber: Ceyda Erenoğlu


Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir selam babama 2006 da nhl teşhisi kondu, kemoterapi aldı yaklaşık 7 sene nüks olmadan sağlıklı yaşadı. 2013 de tekrar nüks edince cerrahpaşa'da otolog nakil oldu. şu an 73 yaşında en son 6 ay önce biopsi yapıldı normal çıkmıştı ama şimdi tekrar şişlikler var biopsi isteniyor. inşallah bu sefer de atlatır. allah herkese şifa versin. bu konuda burhan ferhanoğlu'nu tavsiye ederim. kendisi lenfoma konusunda uzman.
  CEVAPLA
 • Misafir bana yeni lenfoma teşhisi kondu ankarada yaşıyorum çok endışeliyim doktor ve hastane ismı konusunda yardım istiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir muhi̇t özcan ankara tip kesi̇nli̇kle tavsi̇ye ederi̇m bi̇zi̇m doktorumuz. karumun orda muayenehanesi̇ var durumunuz uygunsa gi̇di̇n deri̇m. endi̇şelenmeyi̇n morali̇ni̇zi̇ yüksek tutun. kötünün en i̇yi̇si̇ lenfoma uzun ve zor bi̇ süreç sabir ve moral gerekti̇ri̇yor.
  CEVAPLA
 • Misafir öncelikle herkese acil şifalar diliyorum. babama da lenfoma teşhisini zor da olsa koyabildiler. gerçekten bir çok hastalıkla aynı seyreden bir hastalık. bu nedenle tam teşhis güç olabiliyor. farkettiğiniz şişlikleri lütfen önemseyin. gece terlemesi, kilo kaybı bizde belirgin değildi. sadece bunlara odaklanmayın. önerebileceğim doktorlar; acıbadem altunizade-dr siret ratip ve acıbadem atakent- dr sami kartı. babam 6. kürü alacak ve gayet iyi durumda.
  CEVAPLA
 • Misafir allah şifa versin kardeşim bende kabakulaktan şüphelendim gittim doktor ultrasona baktı kesin birşey demekte zorlandı kem küm etti bende şüpheleniyorum.ailem baya üzgün inşallah başımıza böyle birşey gelmez gelene allah şifalar versin
  CEVAPLA
 • Misafir Merhaba bizde lenfoma kanseri genetik olurmu dedem lenfoma.kanserinde oldu babam lenfoma kanseri tedavisini görüyor .İltihaplı romatizma bunun habercisimi bizde iltihaplı romatizma genetikte var dedem babam amcam halam ve bende iltihaplı romatizmavar ve koltuk altı şişmesi var
  CEVAPLA
 • Misafir bence bi hekime gitmen gerekli kardeşim koltuk altında lenf bezleri var
  CEVAPLA
 • Misafir iltihaplı romatizma habericisi malesef ben kime sorduysam iltihaplı romatızma hastalığı olan da var hiç bir hastalığı olmadan direk hastalığa tutulanda annemi kaybetiim hem de dalak alındıgı halde kurtulamadı
  CEVAPLA
 • Misafir sol çenem altında kulak hizasında kulağın memesinin aşşasında yanı sol çene altımda hafif bi çınban gibi bişe çıktı bu nedir
  CEVAPLA
 • Misafir 6 ay kadar önce interaktif görunumlü milimetrik çapta lenf nodları tesbit edildi.ara ara kontrol ediyorum buyüme varsa bile az miktrda ama yaklasık 1 senedir hala var(bademcik civarında)Bu kötü biseyin belirtisi midir dusündurüyor.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim
  CEVAPLA
 • Misafir kemoterapi 6.aldık bugun pet-bt e girdi bakalım yarın sonucu çıkıcak inşallah güzel sonuclar gelir dualarınızı esirgemeyiniz.doktorlarımıza güvenelim ancak bilim bir yere kadar her sey allah tan inşallah güzel sonuclar alırız yarın.selamlar saygılar ç.ok geçmiş olsun.sen güçlüsün
  CEVAPLA
 • Misafir babam mide non hodking lenfoma ankara da ikamet ediyoruz 4-5 doktora farklı hastanelere (özel ve kamu dahil) gittik ayrıca amerika ve ispanya da bi hocayla baglantıya geçtik mail üzerinden ilk tanıları gosterdik bize gelen cevaplar ordan bu hasta burda da olsa aynı kemoterapiyi verecektik şeklinde oldu doktorların soylediklerini birebir tutunuz ekstaradan etrafdan şu bitki şu hoca önerileri çok gelir tedavi (kemoterapi) sürecinde o tür deva ürünlerine bulaşmayınız doktoru bire bir dinleyin ve uygulayınız babama 6 kemoterapi öngörülmüştü.ilk 3 kemoterapiden sonra çekilen pet-bt de %60ı yok oldu
  CEVAPLA
 • Misafir ben gece saat 2 de bakıyorum yüzümü güldürecek bir kaç yazı bulabilirmiyim tedavim bitsede normal olsam diyorum gelmiş babamı kaybettik yazmış allah rahmet eylesin kardeşim de iyi bir bokmu yiyorsun aferin mi diyorlar buraya yazınca
  CEVAPLA
 • Misafir bu hastalık diğer hastalıklara göre çok daha yüz güldürücüdür. tedavi oranı çok yüksektir. bu yazı senin yüzünü güldürsün.
  CEVAPLA
 • Misafir Baba nasil hangi.doktora gidiyorsunuz ankarada iyi bir doktor varmı
  CEVAPLA
 • Misafir dışkapı ssk biz memnunuz şu an için
  CEVAPLA
 • Misafir babam non hodking lenfoma şu an için iyiye gidiyor hayatını kaybedenleri burada paylaşmamanızı öneririm sözde olgun düşünceli abiler ablalar
  CEVAPLA
 • Misafir Lenfoma en olay türlerden biriymiş kime gore ya benim 14 yaşında ki canım kardeşim atlamadi bu yaşta toprağa verdik kardeşimi Allah kimseye vernesin bu hastalığı birakmiyor insanın peşini yavasliyor yine başlıyor Allah herkese şifa versin INŞALLAH
  CEVAPLA
 • Misafir basiniz sagolsun..
  CEVAPLA
 • Misafir b
  CEVAPLA
 • Misafir arkadaşlar alternatif bir yöntem biliyor musunuz?
  CEVAPLA
 • Misafir çörek otu hemen tedavi etmese de büyük yardımcı olur allahın izniyle
  CEVAPLA
 • Misafir Lenfoma hasyasi olan atkadas birsey sorabilir miyim bnm kasigimda ve cenemde ele gelen kitleler var ama atesim terlemem olmuyor kitleler sert yapisik
  CEVAPLA
 • Misafir Babami kaybettik diyen bayan veya bay bende lenfoma hastasiyim boyle konusmaniz biz gibi hastalari korkutuyo kendinize beddua almayin kendinizde kalsin aciniz milleti de korkutmayin
  CEVAPLA
 • Misafir bu hastalik bu kadar basit ve tedavisi olan bir hastalık degil.3ay içinde babamı kaybettik. hdl lenfomayfı
  CEVAPLA
 • Misafir sizin babanız mutlaka bir enfeksiyon dan vefat etmiştir yada son evrenin sonu falandır lenfoma direkt öldürür gibi yazmışsınız pes yani
  CEVAPLA
 • misafir 1 yıl önce benim de koltuk altında lenf bezinde normalden fazla kalınlaşma olmuş . kalınlığı normalde 0.5 olurmuş benim ise 8.4 olmuş şu an kontrol altındayım doktorum herhangi korkulacak bir durum olmadığını söyledi yapışıklık yok oynuyor korkmayın dedi sizce korkmalımıyım
  CEVAPLA

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz.

Detaylı bilgi almak için 'Çerez Politikasını' ve 'Gizlilik Politikasını' inceleyebilirsiniz.