En basit detoks diyeti!

Ramazanda oruç tutanlar iftar ve sahurda ipin ucunu kaçırmadılarsa bedenen ve ruhen detoks diyeti yaptı. Ruhani rahatlama bir yana gastroenterologlara göre atıklardan kurtulmak insanlara her zaman kendini iyi hissettiriyor. O halde diyet anarşisi içinde doğru detoks nasıl sürecek?

En basit detoks diyeti!

En iyi detoks formülü
Perhiz manevi ve psikolojik faydalar sağlayabilir, fakat fiziksel sağlığa faydası var mıdır? Amerikan Ulusal Denizcilik Tıp Merkezi’nde gastroenteroloji şefi ve Amerikan Gastroenteroloji Üniversitesi sözcüsü Dr. Brooks Cash’e göre “Tıp literatüründe vücudun toksinsizleştirilmeye ihtiyacı olduğuna dair bir kanıt yok. Bilakis detoks diyetlerin iyilikten çok zararı olabilir, çünkü susuzluk, gıdasızlık, baş dönmesi ve asabiyete yol açabiliyor...” Duke Diet & Fitness Center’da beslenme direktörü Elisabetta Politi’ye göreyse diyet, metabolizmayı yavaşlatır ve bu da uzun vadeli kilo kaybı için etkili bir yöntem değil. Yine de Cash “İnsanlar atıklardan kurtuldukları zaman daha iyi hissederler” diyor. Kutsal aylardan sonra da kendini iyi hissetmek ve birkaç kilo vermek isteyenler için en iyi çözüm her daim lifli gıdalar tüketmek, günde yarım litre su içmek ve egzersiz yapmak.

 

Aziz Augustine şöyle demiş: “Perhiz ruhu arındırır ve zihni canlandırır.” Aziz bugün hayatta olsaydı söylediklerinin ruhani köklerinden koparılıp çabuk kilo verme biletine dönüştürülmesine şaşırabilirdi. Beyonce ve Madonna gibi isimlerin rüzgârına kapılanlar, dedikodu dergilerinin ve web sitelerinin sayfalarında savrulanlar “detoks diyetler” ya da “arınmak” gibi terimlere sıkça rastlar. “Hızlı Detox Diyeti” (The Fast Track Detox Diet), “Çiğ Yemekle Detoks Diyeti” (The Raw Food Detox Diet), “Süper Arınma: Kalıcı Sağlık ve Güzellik için Vücut Detoksu (Super Cleanse: Detox Your Body for Long-Lasting Health and Beauty) ve “21 Günde 9 Kilo: Martha’nın Üzüm Diyeti Detoksu” (“21 Pounds in 21 Days: TheMartha’s Vineyard Diet Detox) gibi kitapları basan yayınevleriyse, yıllar önce seri üretime geçmişti.


Bazı diyetlerse oldukça aşırıya kaçabiliyor. Birkaç yıl önce “Dream girls” için rolüne hazırlanan Beyonce 2 hafta boyunca limon suyu, akçaağaç pekmezi ve arnavut biberinden oluşan arınma suyunu içerek 9 kilo verdi. Daha insaflı yaklaşımlarsa çiğnenen yiyeceklere izin veriyor.

 

Ahlak saati

Arınmanın arkasında yatan anlayış insanlık tarihi kadar eski. “Detoks diyetlerden klasik dini perhizlere düz bir çizgi uzanır,” diyor Harvard Üniversitesi Teoloji Bölümü profesörü Harvey Cox. Pek çok dinde perhiz aydınlanma, kefaret ve fakirlerin katlandıklarını anlamakla ilişkilendiriliyor. Miami Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Michael Mc Cullough’a göre, ahlak saatini ayarlamanın yolu temiz bir sayfa açmaktan geçer. Hıristiyanlar Paskalya perhizinde, Müslümanlar ramazanda, Yahudiler yeni yılı izleyen Kefaret gününde perhiz
yapıyor. Mc Cullough’a göre perhiz iradeyi inşa ediyor.


Arınmakla meşgul olanlar, zamanla dini hedeflerin dünyevi versiyonlarına da bağlı olmayı öğreniyor. “Yeni Detoks Diyeti”nin (The New Detox Diet) yazarı Dr. Elson Haas “Arınma, yaşamın bir yönünden bir başka yönüne bağlantı olarak kullanılır” diyor. Çoğu dinde perhiz insanların maneviyata odaklanabilmeleri için maddi gereksinimlerden uzaklaşmaları anlamına gelir. Buradaki hedef aynı zamanda temizlenmedir. Aşırı yemek ve oburluk hemen her dinde günah sayıldığından, detoks diyetler mutfak suçları için pratik bir kefaret yöntemi olabilir.

 

Haber: Karen Springer - Anna Kuchment

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön