Egzersiz yaparak zekanızı artırın!

Bilim adamları düzenli kardiyo yapmanın nörolojik etkiler üzerinde etkisi olduğunu söylüyor...

Egzersiz yaparak zekanızı artırın!

Düzenli spor yapmanın sağlık, mutluluk kaynağı olduğunu hepimiz biliriz. Ancak sizi daha zeki yapacağını biliyor muydunuz? Bilim adamları düzenli kardiyo yapmanın nörolojik etkiler üzerinde etkisi olduğunu söylüyor.

Egzersiz kanın pompalanmasını arttırır. Protein alımının zekâ keskinliği, öğrenme ve hafızaya yardımcı düşünülmektedir.

Yapılan bir çalışmada sağlıklı genç erkeklerde dört farklı grup egzersiz programları testi verildi. Erkeklerin psikolojik durumlarını belirlemek için hafıza testleri ve ruh sağlığını ölçme anketi yapıldı. Bazı katılımcılara egzersiz verilirken bazılarına verilmedi.

Araştırmada egzersizin zihinsel gelişimde önemli yararı görüldü. Ruh sağlığı yararı açısından haftanın yarısı egzersiz yapmanın önemli katkısı var. Haftanın yarısında hareket halinde olup düzenli egzersiz yapmak zihin gelişimi açısından önemlidir.

Egzersizin beyin faaliyetlerine yardımcı olduğu yeni bir fikir değildir. Daha hızlı bir tempoda beyne oksijen sağlayan kan dolaşımını artar. Futbolculara yapılan testte bilişsel yeteneğinin çeşitli bölgelerinde ortalamanın üzerinde olduğu bulundu. Egzersiz sonrası gelişmiş beyin fonksiyonlarını katkıda genetik ve epigenetik bileşenlerinin vücudu nasıl etkilediği gibi daha büyük bir resme bakmak açısında önemlidir.

Şimdi hareket etmek için daha çok sebep var. Beyniniz, kalbiniz ve ciğerleriniz size minnettar olacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 18156

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 4588

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 7197

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 8444

 • İlişkilerde bağlanma çeşitleri
  İlişkilerde bağlanma çeşitleri

  Süresi : 27:40 İzlenme : 1476

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön