Dikkat! Kalp için yapılan 3 uyarı

İş yemekleri kalp krizini tetikliyor, kötü evlilik kalbi pas gibi çürütüyor, haftada bir yapılan halı saha maçları kalbe büyük zarar veriyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Deniz Şener, kalp sağlığı açısından çok önemli bilgileri paylaştı.

Dikkat! Kalp için yapılan 3 uyarı

Kötü evlilik kalbi ‘pas’ gibi çürütüyor

Uzm. Dr. Deniz Şener, kötü giden evliliğin, insanın içini kemirdiğini, küf ve pas etkisi yaparak kalp için zarar yaratan en önemli sorunlardan biri olduğunu söylüyor. Kötü evlilik yaşayan insanlar, zaman içinde yıpranıyor ve derin bir mutsuzluk yaşıyor. Bu duyguyu sürekli taşımak,hayatı çekilmez kılınca evlilik kişi için kalp krizini tetikleyici hale gelip farklı kalp hastalıklarınayakalanma nedeni olabiliyor. Böyle bir süreçten sonra boşanma, kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini azaltırken, erkeklerde stres, kötü beslenme, sigara ve alkol alışkanlığı daha fazla görülüyor. Bu yaşam şeklinin kalp-damar hastalıklarında artışa yol açtığı belirtiliyor. Kadınlardaki bu rahatlamanın en önemli nedeninin; kötü evliliğin yarattığı sıkıntının ortadan kalkması ve evlilik dönemindeki stresin sona ermesi olduğu ifade ediliyor.

 

İş yemekleri kalp krizini tetikliyor 

İş yemeklerinin değişmezlerinden olan ikram kültürü, normalden daha fazla tüketime neden olabiliyor. Lezzetin ve ikramın yanında biraz da ısrarın söz konusu olduğu yemekler, hiçbir zaman sağlıklı olma önceliğiyle hazırlanmıyor. Bu noktada önem verilen tek şeyin yemeğin lezzeti olduğu belirtiliyor. İş görüşmelerinin yemek eşliğinde yapılmasının, kalp-damar sağlığı açısından önemli sakıncaları bulunduğuna, bu nedenle iş görüşmeleri, dost sohbetleri ve arkadaş toplantılarının yemek eşliğinde yapılması alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

Hafta sonu halı saha maçları tehlikeli 

Düzenli spor yapmayan birinin, haftada birgün halı saha maçı yapması, kalp sağlığı açısından çok zararlı görülüyor. Halı sahada maç yapmak isteyen kişinin, maçlara hazırlık yapması ve düzenli spor alışkanlığına sahip olması gerekiyor. Dr. Deniz Şener, “Bir futbol takımında, futbolcunun antrenmanlara çıkmaması halinde maça çıkmasına da izin verilmez” diyor ve hafta sonu maçlarının da aynen böyle düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Şener’e göre bir maçta, düzenli kondisyon yapan ve antrenmanları tam olan kişinin mücadele edebileceğinin unutulmaması gerekiyor. Bu nedenle haftada bir gün gerçekleşen halı saha maçları, düzenli spor yapmayanlariçin uygun bulunmuyor.

 

Kalbin dostu masatenisi, düşmanı vücut geliştirme 

Kalp için en yararlı sporların yürüyüş, yüzme, masatenisi ve dans olduğu belirtiliyor. Eş ile yapılan sporların, teşvik açısından büyük yararları bulunuyor. En kolay yapılan sporun yürüyüşolduğu ifade ediliyor. Kapalı spor salonlarında ve spor merkezlerinde daha fit olmak için az kilo ile çok tekrar tarzında yapılan kondisyona yönelik ağırlık çalışmaları özellikle tavsiye edilirken,adalenin şişirilmesine ve gelişmesine yönelik, yüksek kiloyla az tekrar şeklinde gerçekleşen sporlardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Bunun yanında “yüksek proteinli beslenme” ilebirlikte tavsiye edilen ağırlık çalışmaları, kalp sağlığı açısından son derece zararlı görülüyor. Estetik amaçla bu ağırlıkların altına girip protein yapımını artırıcı ilaçlar kullanılması kalbin yorulmasına ve kalp krizine davetiye çıkarılmasına neden oluyor.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön