Sivilce konusunda doğru bilinen yanlışlar!

Sivilce tedavisi konusunda halk arasında yaygın olarak doğru zannedilen bilgilerin çoğu yanlış olduğundan bu durum; tedaviyi güçleştiren en önemli sıkıntılardan biri oluyor. İşte, dikkat edilmesi gerekenler...

Sivilce konusunda doğru bilinen yanlışlar!

Ergenlik sivilcesi olarak da bilinen akne,  bir kıl keseciği ve yağ bezleri hastalığıdır; çeşitli nedenlerle, yağ bezlerinin deriye açılan ağzının tıkanması, akne gelişiminin ilk basamağını oluşturur. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzman Doktor Lütfiye Çoban, akne tedavisinde tıbbi doğruları sizler için anlattı.

 

Akne erken çocukluk döneminde ve kadınlarda erişkin dönemde de görülebiliyor

Sıklıkla ergenlik döneminde artmış seks hormonlarının etkisiyle başladığından dolayı akne; bir ergenlik dönemi hastalığı olarak biliniyor. Rahatsızlık bu dönemdeki gençlerin %85’inde farklı oranlarda görülüyor. Ayrıca akne seyrek olarak anne sütünden geçen hormonların etkisiyle erken çocukluk döneminde ve özellikle kadınlarda erişkin dönemde de görülebiliyor.

 

Ergenlik dönemi sona erince akne problemi bitmiyor

Ergenlik döneminin sona ermesiyle birlikte akne probleminin de sona ereceği; bu nedenle de tedavinin gereksiz olduğu düşüncesi ise doğru değil. Bu dönemde yeterli ve etkili bir tedavi uygulanmazsa hem deride fiziksel olarak iz kalıyor hem de kişisel görünüm ile ilgili olarak endişeler artacağından hasta ruhsal olarak etkileniyor. Kozmetik ürünler, cildi temizleyerek ve nemlendirerek akne tedavisine destek olurlar ancak başlı başına kozmetik ürünlerle akneyi tedavi etmek mümkün değil. Bu nedenle akne tedavisi için dermatoloji uzmanından yardım alınması öneriliyor. Ayrıca bilinenin aksine; aknenin yenilen yiyeceklerle bir ilişkisi bulunmamasına rağmen kişisel gözlem olarak herhangi bir gıda ile aknede şiddetlenme gözlenmişse, o gıdanın tüketimi azaltılabilir.

 

Akne tedavisi uzun süreli olmalı

Akne tedavisi oluşturulurken hastalığın şiddeti ve hastanın tedaviye uyumu gibi faktörler göz önünde bulunduruluyor. Akne ilaçları topikal (dıştan sürerek) veya sistemik (ağızdan alarak) yolla uygulanıyor. Herhangi bir tedavinin başarısını değerlendirmek için 6-8 hafta gibi bir sürenin geçmesi gerekiyor.

 

Cildinizi gereğinden sık olarak ve sert temizleyicilerle temizlemeyin

Akne tedavisinde kullanılması gereken cilt ürünlerinin uygulamasında aşağıdaki noktalara dikkat edilmeli:

 • Cilt gereğinden sık olarak, sert temizleyicilerle ve sert sürtme hareketleriyle temizlenirse akne şiddetlenebilir. Bu sebepten cildi günde 2 kez yumuşak temizleyici ile temizlemek yeterli.

 

 • Akne tedavisi esnasında anti bakteriyel veya akne ilacı içeren temizleyiciler tercih edilmemeli.

 

 • Yoğun yağlı kremler, kapatıcılar, sıkıştırılmış pudralar sivilce oluşumunu artırdığı için bu dönemlerde kullanılmamalı.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön